Bardzo ważną dla zdrowia i prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu rolę pełnią biopierwiastki. W dzisiejszych czasach, na skutek wyjałowienia żywności z tych istotnych składników, musimy je suplementować. Jaką kurację warto zastosować, by w optymalny sposób uzupełnić ich niedobór?

 

Magnez, wapń, potas i jod.

To jedne z ważniejszych pierwiastków potrzebnych naszemu organizmowi. Aby ten prawidłowo funkcjonował powinien otrzymywać każdego dnia ok. 300 mg magnezu.

Niedobór magnezu może wywoływać m.in. drgawki, skurcze i bóle mięśniowe, zaburzenia pamięci i nadpobudliwość nerwową.

Dla zachowania zdrowych, mocnych kości duże znaczenie ma zapewnienie odpowiedniej ilości wapnia. Warto jednak pamiętać, że zbyt duża ilość tego składnika może skutkować zwapnieniami w tkankach miękkich.

Kolejnym ważnym składnikiem mineralnym organizmu jest potas, który ma wpływ na przemianę materii, węglowodanów i syntezę białka. Reguluje także pracę układu krwionośnego i nerwowego. Deficyt potasu jest jednym z czynników ryzyka nadciśnienia i zaburzeń rytmu serca.

Jednym z istotniejszych czynników mających wpływ na stan zdrowia całej populacji jest niedobór jodu. Głównym jego objawem są powiększone wole oraz zwiększona zapadalność na raka tarczycy.

W uzupełnieniu niedoborów biopierwiastków takich jak magnez, wapń, potas i jod, dobrym sposobem jest ich suplementacja naturalnymi wodami mineralnymi, które występują w łatwo przyswajalnej, zjonizowanej postaci.

Reklama

 

Kuracja wodami leczniczymi

Lecznicze wody mineralne, stosowane w kuracji pitnej, mogą pomóc uzupełnić niedobory elektrolitów, a także poprawić gospodarkę nimi. Są to wody podziemne, bakteriologicznie i chemicznie czyste, uznane przez Ministerstwo Zdrowia za lecznicze. Działają na błonę śluzową przewodu pokarmowego i czynności wydzielnicze gruczołów błon śluzowych. Woda, po dostaniu się do jamy ustnej, wywołuje wzmożone wydzielanie soku żołądkowego, zawierającego kwas solny i pepsynę.

W kuracji pitnej wykorzystuje się wody nisko, średnio- i wysokozmineralizowane. Np. przy schorzeniach układu pokarmowego, moczowego, cukrzycy, chorobach metabolicznych i zawodowych wykorzystuje się w kuracji szczawy i wody kwasowęglowe. Wody słone (chlorkowe) mogą być pomocne w chorobach układu moczowego, trawiennego, zatruciach metalami ciężkimi i cukrzycy. Wody siarczanowe wskazane są w zaburzeniach przemiany materii, chorobach dróg oddechowych, zatruciach metalami ciężkimi i chorobach przewodu pokarmowego. W niedokrwistości i niedoborach żelaza stosuje się wody żelaziste; przy osteoporozie, chorobach układu moczowego i w okresie rekonwalescencji – wody fluorkowe; w chorobach układu trawiennego i oddechowego, nadciśnieniu oraz chorobach zwyrodnieniowych układu ruchu – wody jodkowe. Kurację wodami radonowymi prowadzi się w chorobach układu moczowego, w cukrzycy i miażdżycy.

 

Czas trwania kuracji

Krenoterapia może być kuracją podstawową albo uzupełniającą. Można ją stosować wraz z kąpielami leczniczymi lub innymi zabiegami uzdrowiskowymi, w ściśle określonych ilościach i czasie, zgodnie z zaleceniem lekarza.

Kuracja wodami mineralnymi do picia powinna trwać przeciętnie 3 tygodnie, 6 razy w tygodniu.