MENU:
Reklama
Wyciskarki do soków Kuvings
Wyciskarki do soków Kuvings
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Bakterie. Gronkowiec złocisty – jakie choroby wywo...

  Zostalam zarazona grukowcem zlo... Przy cienciu cesarskim lekarze nic mi nie powiedzieli mnialam wysoka goroczke i przez dwa tyg dostawakam co chwile ...
  agggaa
 • Drożdże dla zdrowia i urody

  Czy to możliwe że u niektórych osób może całkowicie popsuć się cera od picia drożdży?
  Pytam, ponieważ około rok temu piłam drożdże, efekt włosów był ni...
  JinX
 • Wrastający paznokieć

  zabieg jest świetny, robiła mi go Pani podolog Agnieszka dwa miesiące temu, jutro idę na kontrolę, ale czuję się bardzo dobrze, nic mnie nie uwiera, n...
  julia
 • Ile udźwignie dziecko?

  Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się z nauczycielami, że podręczniki zostają w klasie, tak to jest u mojego syna w podstawówce.
  Adam

Krzem organiczny

Krzem organicznyJest jednym z najczęściej występujących pierwiastków na Ziemi. Stanowi 28 proc. skorupy ziemskiej. Nie występuje jednak w formie elementarnej, a jedynie w rożnych związkach, takich jak na przykład kwarc, oraz w krzemianach i glinokrzemianach. Mowa o krzemie, który jest niezwykle istotny dla zdrowia człowieka.

 

Krzem jest głównym składnikiem gliny, granitu, kwarcu, piasku, kamieni szlachetnych i półszlachetnych. Występuje również we wszystkich organizmach żywych.

 

Krzem organiczny

Krzem organiczny to taki, który występuje w organizmie człowieka. Powstaje na skutek procesu transformacji mineralnego krzemu, podczas którego łączy się z aminokwasami, dzięki czemu lepiej rozpuszcza się w wodzie. Jest wówczas zdecydowanie łatwiej przyswajalny przez organizm, który zazwyczaj ma trudności z zaabsorbowaniem tego pierwiastka w naturalnej postaci. Przyswajalność krzemu organicznego wynosi aż 70 proc. Dla porównania – zwykły krzem mineralny może być przyswojony przez organizm zaledwie w 1 proc.

Reklama
Reklama

 

Niedobór krzemu

Niedobór krzemu ma bardzo poważne konsekwencje dla zdrowia człowieka. Powoduje:

 • opóźnienie wzrostu u dzieci
 • pogorszenie stanu skóry, włosów i paznokci
 • odkładanie się płytek miażdżycowych w naczyniach krwionośnych (zwłaszcza w aorcie)
 • choroby kości, więzadeł i inne uszkodzenia tkanki łącznej
 • utrudnione zrastanie się złamanych kości
 • przyspiesza wchłanianie się aluminium w mózgu (niedobór krzemu przy jednoczesnym częstym kontakcie z aluminium może być jednym z czynników warunkujących rozwój choroby Alzheimera).

 

Ważny wiek

Wchłanianie krzemu zmniejsza się z wiekiem wraz ze starzeniem się układu pokarmowego, który nie jest w stanie go przetwarzać. Należy wtedy uzupełnić braki tego pierwiastka poprzez włączenie do diety skrzypu polnego, glinki kaolinowej i wody krzemowej, a najlepiej – poprzez suplementację.


Sklep Poradnia.pl poleca