Ładne paznokcie świadczą o zdrowiu i właściwej higienie osobistej. To nasza wizytówka, warto więc o nie dbać, by się tak często nie łamały ani nie rozdwajały.

 

Paznokcie są integralną częścią skóry i stanowią jeden z jej przydatków. Zabezpieczają delikatną skórę palców i pełnią funkcję ich twardej ochrony. Są zbudowane z macierzy, obrąbka naskórkowego, płytki paznokciowej, łożyska, obłączka i brzegu wolnego paznokcia, czyli opuszki palca. Bardzo ważna jest macierz, bo od jej kondycji zależy prawidłowy wzrost i stan paznokcia. Płytka paznokciowa, zbudowana z keratyny (białka), to twarda blaszka, odporna na uszkodzenia, zarówno mechaniczne, jak i chemiczne. Nie jest ani unerwiona, ani ukrwiona. Jej wzrost (około 0,1 mm na dobę) zależy od wieku i pory roku. Całkowicie wymienia się po około 5 miesiącach.

Reklama

 

Zmiany na płytce paznokciowej

Zmiany uwidaczniające się na paznokciach sygnalizują proces chorobowy zachodzący w organizmie. Często zauważalne białe plamki świadczą o braku cynku, wapnia i żelaza. Występują również przy zaburzeniach hormonalnych i metabolicznych. Łamliwość i rozwarstwianie się paznokci, częściowe wykruszenia i przebarwienia mogą wynikać z niepełnowartościowej diety oraz braku cennych składników mineralnych i witamin lub wskazywać na zakażenie grzybicze. Bywają też efektem kontaktu z detergentami i innymi chemikaliami, a także z wodą.

Podłużne rowki, szczególnie u osób młodych, sygnalizują niedobór witamin z grup B, a u osób starszych są oznakami starzenia się płytki.

 

Wzmocnienie płytki

Budulec i strukturę płytki paznokcia można wspomóc dietą zapewniającą odpowiednią ilość składników odżywczych. Warto w niej uwzględnić zwłaszcza produkty bogate w wapń i żelazo (mleko, ser, sardynki, czerwone mięso – np. wołowinę), a także zielone warzywa (jarmuż, natkę pietruszki, szpinak, brokuły, zielony groszek i szparagi) oraz suszone śliwki, morele i rodzynki. Należy przy tym pamiętać, że pokarm bogaty w błonnik oraz kawa i herbata hamują wchłanianie żelaza.

Aby poprawić wygląd i zadbać o zdrowie paznokci, dobrze jest wspomóc się witaminami z grupy B (zwłaszcza B1, B2 i B6). Znajdziemy je w mleku, serach, drożdżach, ziemniakach, wątrobie oraz warzywach i owocach (ogórki, fasola szparagowa, cukinia, banany, truskawki i czereśnie). Niedobory witaminy C uzupełnią maliny, wiśnie czy truskawki.

Warto również wzmocnić paznokcie produktami lub suplementami diety bogatymi w magnez, cynk i krzem. Mogą to być ryby, owoce morza, pestki słonecznika i dyni oraz kiełki soi (cynk), produkty mleczne i zawierające ziarna zbóż (magnez), a także warzywa, owoce, chleb razowy, płatki owsiane, otręby pszenne, produkty roślinne bogate w celulozę oraz mięso (krzem).

 

Pielęgnacja paznokci

Paznokcie to nasza wizytówka. Warto o nie dbać każdego dnia i zdecydować się na kilka zabiegów pielęgnacyjnych. Do nich należy regularne nawilżanie skóry dłoni i skórek oraz natłuszczanie płytki paznokciowej odpowiednio dobranymi olejkami (np. oliwa z oliwek z dodatkiem cytryny) lub kremami odżywczymi. Rozdwajające się paznokcie należy spiłować papierowym lub szklanym pilnikiem (nie nożyczkami), i to jak najkrócej, by szybciej wzmocnić płytkę. Właściwy manicure wykona profesjonalna kosmetyczka. Na pewno odpowiednio oceni ona stan naszych paznokci i poleci najlepszy preparat wzmacniający je i polepszający ich wygląd.