UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Leczenie bólu. Leki przeciwbólowe (analgetyki)

Leki przeciwbólowe to leki, które podane w dawkach leczniczych muszą zmniejszać lub tłumić ból. Wyróżnia się dwie grupy takich leków:

 • opioidy (analgetyki opioidowe, opiaty, narkotyczne leki przeciwbólowe, silnie działające analgetyki). Charakteryzują się głównie działaniem ośrodkowym, a także i obwodowym,
 • nieopioidowe leki przeciwbólowe („słabe” analgetyki). Obdarzone są obwodowym, jak i ośrodkowym działaniem, a jednocześnie działaniem przeciwgorączkowym i w większości również przeciwzapalnym, a także przeciwreumatycznym.

 

Doznania bólowe

Dzielimy je na:

 • ból fizjologiczny nocyceptywny. Powstaje przy działaniu bodźców mechanicznych (np. ucisk), chemicznych (np. kwasy) lub termicznych (np. gorąco) na zdrową tkankę,
 • ból patologiczny nocyceptywny. Powstaje na skutek uszkodzenia lub zapalenia tkanki.

Ze względu na miejsce powstania bólu można go podzielić na somatyczny i narządowy. Ból somatyczny pojawia się wówczas, gdy pochodzi ze skóry, mięśni, kości, stawów i tkanki łącznej. Medycyna rozróżnia tu ból powierzchniowy i ból głęboki. Ważnym kryterium oceny bólu, oprócz miejsca powstania, jest także czas utrzymywania się. Stąd podział na ból ostry i ból przewlekły.

Podstawowym warunkiem skutecznego zastosowania leków przeciwbólowych jest dokonanie oceny czy mamy do czynienia z bólem ostrym czy przewlekłym, jaka jest jego lokalizacja oraz jakie wykazuje nasilenie. Nieopioidowe leki przeciwbólowe są wskazane w przypadku patofizjologicznych bólów nocyceptywnych. Analgetyki opioidowe natomiast nadają się do zwalczania w bólach pourazowych, pooperacyjnych i nowotworowych.

Reklama
Reklama

 

Przeciwbólowe leki opioidowe

Opium – jest wysuszonym mlecznym sokiem niedojrzałych makówek maku lekarskiego. Zawiera ponad 20 alkaloidów, z których głównym jest morfina, z pozostałych należy wymienić: noskapinę (dawniej narkotyna), kodeinę, papawerynę, tebainę i narceinę.

Wykorzystanie naturalnie występujących alkaloidów pozwoliło na uzyskanie wielu półsyntetycznych pochodnych. Stosowane jako leki przeciwbólowe pochodne morfiny i dyhydromorfiny działają identycznie jak morfina.

 

Nieopioidowe leki przeciwbólowe

Podzielono je na dwie grupy:

Pierwsza obejmuje leki, które obok działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego mają też silne działanie przeciwzapalne. W związku z posiadanym działaniem przeciwzapalnym są także nazywane niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi.

Do drugiej grupy należą nie będące pochodnymi kwasów leki przeciwgorączkowo-przeciwbólowe.

Niesteroidowe leki przeciwzapalne są wskazane przy bólach głowy i zębów, migrenie, gorączce, przede wszystkim jednak w nocyceptorowych bólach patologicznych, włącznie z występującymi w chorobach reumatycznych.

 

Pochodne kwasu salicylowego

Kwasy acetylosalicylowy (ASA). Jest jednym z częściej stosowanych leków przeciwbólowych/przeciwzapalnych i jest najważniejszym lekiem hamującym agregację płytek krwi.

Inne salicylany to: salicylamid i salacetamid.

 

Pochodne kwasu octowego

Indometacyna i acemetacyna

Lekiem prototypowym pochodnych kwasu octowego o przeważającym działaniu przeciwzapalnym mającym zastosowanie w chorobach reumatycznych jest indometacyna.

Diklofenak

Jest jednym ze szczególnie często stosowanych leków przeciwreumatycznych z tej grupy. Powoduje mniej poważnych powikłań żołądkowo-jelitowych niż np. indometacyna.

 

Pochodne kwasów arylopropionowych

Ibuprofen jest najlepiej przebadanym związkiem z grupy pochodnych kwasów 2-arylopropionowych. Stwarza najmniejsze zagrożenie wystąpienia ciężkich objawów niepożądanych ze strony przewodu pokarmowego. Ze względu na to ibuprofen w dawkach mniejszych od stosowanych w chorobach reumatycznych jako tzw. przeciwbólowy lek OTC („over the counter”) jest sprzedawany bez recepty.

 

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe nie będące kwasami

Pochodne aniliny

Z pochodnych aniliny istotne znaczenie ma tylko paracetamol. Charakteryzuje się dobrym działaniem przeciwgorączkowym i dość słabym przeciwbólowym.

Pochodne pirazolu

Do związków tej grupy należą: fenazon, propyfenazon i metamizol, a także pochodna pirazolidyno-3,5-dionu – fenylobutazon.

Nefopam i flupertyna

Różnią się od innych nieopioidowych leków przeciwbólowych brakiem wpływu na syntezę prostaglandyn i tym, że nie posiadają działania przeciwgorączkowego i przeciwzapalnego lub wykazują bardzo słabe takie działanie.

 

Leczenie farmakologiczne chorób reumatycznych

Stosowane są w takich przypadkach poniższe grupy leków:

 • niesteroidowe leki przeciwzapalne,
 • glikokortykoidy (steroidowe leki przeciwzapalne),
 • tzw. leki podstawowe lub leki modyfikujące przebieg choroby, leki immunosupresyjne,
 • antybiotyki (zwłaszcza penicyliny),
 • tzw. związki hamujące degenerację chrząstki,
 • leki do stosowania zewnętrznego wywołujące przekrwienie.

Leki podstawowe i immunosupresyjne stosowane w leczeniu reumatoidalnego zapalenia stawów to: hydroksychlorochina, chlorochina, związki złota  doustnie, sulfasalazyna, metotreksat, związki złota parenteralnie, D-penicylamina, azatiopryna, cyklosporyna i cyklofosfamid. 

 

Prof. dr hab. farm. Irena Kozakiewicz


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA