UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Lecznicze plastry

Lekarze chcieliby – o czym się myśli już od dłuższego czasu – podawać pacjentom leki przez skórę. Metoda taka ma wiele zalet. Nie obciąża np. wątroby – jak jest w przypadku połykania tabletek – i nie jest bolesna tak jak robienie zastrzyków. Pozwala na stopniowe sączenie z przyklejonego plastra substancji leczniczych do wnętrza organizmu nawet przez kilka dni. Tabletka i zastrzyk nie są w stanie zapewnić takiego dawkowania. Niestety, mimo wielu lat intensywnych badań, jak dotąd tylko nieliczne leki podaje się za pośrednictwem plastra. Bowiem w naturalnych warunkach przez skórę przenikają jedynie związki organiczne o małych cząsteczkach, takie jak np. hormony. Większe nie potrafią pokonać tej przeszkody.

Spośród stosowanych już plastrów leczniczych największą popularność zdobyły plastry zawierające preparaty hormonalne – stosowane przez kobiety w antykoncepcji i hormonalnej terapii zastępczej. W porównaniu z tradycyjnymi pigułkami, ilość hormonów dostarczanych w plastrach jest mniejsza, więc bezpieczniejsza dla zdrowia, podobnie jak ustabilizowany w ten sposób ich poziom. Ponadto, zamiast codziennego połykania tabletek, wystarczy raz w tygodniu zmienić plastry.

W aptekach dostępne są również plastry zawierające nikotynę, które mają pomagać w zerwaniu z nałogiem palenia. W tej samej formie podaje się też chorym na serce nitroglicerynę oraz dawkuje skopolaminę – alkaloid używany m.in. w leczeniu choroby Parkinsona.

Plastry lecznicze składają się z kilku warstw: zdejmowanej przed użyciem osłony zabezpieczającej, środkowej warstwy zawierającej substancję leczniczą i ochronnej powłoki zewnętrznej. Zazwyczaj dobrze przylegają do ciała i nie przeszkadzają w codziennych zajęciach. Niektóre z nich pozwalają nawet brać prysznic, kąpać się w wannie i pływać.

Można sobie wyobrazić, jak cieszyliby się z takich możliwości cierpiący na przewlekłe choroby ludzie, którzy przynajmniej raz, a często nawet kilka razy dziennie muszą zażywać lekarstwa lub robić sobie zastrzyki. Dlatego uczeni z całego świata tak wytrwale szukają sposobów na ułatwienie lekom drogi przez skórę.

Rozwiązaniem tego problemu wydawały się plastry z tzw. mikroigłami. Setki miniaturowych igiełek na powierzchni plastra nakłuwały naskórek, wytwarzając w nim kanaliki dla substancji leczniczych. Okazało się jednak, że bardzo trudno jest dobrać długość mikroigiełek do zróżnicowanej grubości naskórka człowieka.

Lepsze rozwiązanie znaleźli naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego. Zespół kierowany przez dr. Samira Mitragotriego, osiągnął je dzięki opracowaniu nowej techniki błyskawicznej analizy badanych substancji. Poszukując bezpiecznego związku zwiększającego przepuszczalność leków przez skórę przebadano pięć tysięcy różnych preparatów. Ostatecznie Amerykanie wybrali dwie bezpieczne mieszaniny, które nie wywołują podrażnień, a pozwalają na przenikanie przez skórę lekom o dużych cząsteczkach, w tym cennym leczniczo białkom.

Tym samym największa przeszkoda do masowego zastosowania plastrów leczniczych została pokonana. Tak się przynajmniej wydaje.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA