UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Lek może pomóc zapomnieć nieprzyjemne wspomnienia

Lek może pomóc zapomnieć nieprzyjemne wspomnieniaPrzypominanie sobie bolesnych wspomnień pod wpływem leku o nazwie Metyrapon zmniejsza zdolność mózgu do ponownego odczuwania negatywnych emocji związanych z tymi wspomnieniami – twierdzą naukowcy z Uniwersytetu w Montrealu.

 

Zespół badaczy postanowił podważyć teorię, która mówi, że wspomnień nie da się modyfikować po tym, jak zostały zapisane w naszym mózgu. „Metyrapon jest lekiem, który znacząco obniża poziom kortyzolu, hormonu stresu, który bierze udział w przywoływaniu wspomnień” – wyjaśnia jeden z członków zespołu, Marie-France Marin.

Manipulowanie kortyzolem w czasie tworzenia nowych wspomnień może zmniejszyć negatywne emocje, które się z nimi kojarzą. „Wyniki dowodzą, że zmniejszenie poziomu tego hormonu w czasie przypominania sobie negatywnych wydarzeń może długotrwale wpłynąć na osłabienie pamięci tego wydarzenia” – powiedziała dr Sonia Lupien, która przewodniczyła zespołowi badawczemu.

 W badaniu wzięło udział 33 mężczyzn. Polegało ono na nauczeniu się historii stworzonej z wydarzeń o zabarwieniu neutralnym lub negatywnym. Trzy dni później uczestnicy eksperymentu zostali podzieleni na trzy grupy. Mężczyźni w pierwszej grupie otrzymali pojedynczą dawkę Metyraponu, w drugiej – podwójną dawkę, a w trzeciej – placebo. Następnie wszystkich poproszono o przypomnienie sobie historii. Kolejna ewaluacja sprawności pamięci nastąpiła cztery dni później, czyli po wydaleniu leku z organizmu.

Reklama
Reklama

 

 „Odkryliśmy, że mężczyźni w grupie, która otrzymała podwójną dawkę Metyraponu, mieli problemy z odtworzeniem negatywnych części opowiadania, ale bez problemu przypominali sobie neutralne fragmenty” – mówi Marie-France Marin. – „Byliśmy zaskoczeni, że mniej wyraźne wspomnienia negatywnych informacji były obecne nawet wtedy, gdy kortyzol wrócił do normalnego poziomu”.

 Wyniki badań dają nadzieję ludziom, którzy cierpią z powodu takich schorzeń, jak zaburzenia posttraumatyczne. „Dzięki naszym badaniom będzie można udzielić pomocy osobom, które borykają się z traumatycznymi przeżyciami i zaoferować im możliwość wymazania emocjonalnej części wspomnień w trakcie terapii” – mówi Marin.

 Największy problem polega na tym, że Metyrapon został wycofany z produkcji. Mimo to wyniki badań kanadyjskich naukowców są bardzo obiecujące, jeżeli chodzi o leczenie kliniczne w przyszłości. „Istnieją inne leki, które zmniejszają poziom kortyzolu. Dalsze na nich badania umożliwią nam lepsze poznanie mechanizmów zachodzących w mózgu podczas modulacji negatywnych wspomnień".

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA