UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Mam takie zapytanie, co się dzieje z człowiekiem gdy nie wyjmie się całego kleszcza? Jakie są dalsze konsekwencje tej przypadłości?

Mam takie zapytanie, co się dzieje z człowiekiem gdy nie wyjmie się całego kleszcza? Jakie są dalsze konsekwencje tej przypadłości?

Opisywana sytuacja wymaga poważnego potraktowania, gdyż grozi niebezpiecznymi konsekwencjami dla zdrowia. Jeżeli nie uda się całkowicie wyjąć kleszcza, to może dojść do zakażenia bakteriami lub wirusami przenoszonymi przez kleszcze. Oczywiście nie wszystkie kleszcze są zakażone i przenoszą groźne patogeny, ale nie możemy tego w żaden sposób ocenić i rozpoznać. Dlatego zawsze trzeba dążyć do całkowitego usunięcia kleszcza - samemu lub z pomocą służb medycznych. Jeżeli pozostały jakieś fragmenty kleszcza, to doświadczony chirurg potrafi je usunąć za pomocą igły. Ważne jest, aby zrobić to w ciągu kilku godzin - potem jest już za późno, bo ewentualne bakterie czy wirusy mogą się już przedostać do krwi człowieka. Bakterią, której najbardziej należy się obawiać jest Borrelia wywołująca chorobę Lime, czyli boreliozę. Nie ma profilaktycznej szczepionki przeciw tej chorobie i w przypadku podejrzenia kontaktu z Borrelią należy poddać się leczeniu antybiotykiem. Inne choroby roznoszone przez kleszcze - np. wirusowe zapalenie mózgu zdarzają się u nas bardzo rzadko, a osoby wybitnie narażone - np. pracownicy leśni powinni się zaszczepić przeciw tej chorobie, gdyż szczepionka została już opracowana.