Otyłość to bardzo prosta droga do miażdżycy, nadciśnienia, choroby zwyrodnieniowej stawów i wielu innych schorzeń, które mogą nawet zagrozić naszemu życiu. A jednak jest to jeden z największych problemów dotyczących zdrowia we współczesnym świecie.

 

Międzynarodowej grupie naukowców pod kierownictwem dr Andrew Larnera z Virginia Commonwealth University Massey Cancer Center udało się odwrócić otyłość u myszy dzięki manipulacji przy procesie produkcji enzymu zwanego kinazą tyrozynową (Tyk2). W trakcie eksperymentów naukowcy odkryli, że enzym ten pomaga regulować masę ciała, a tym samym otyłość, zarówno u myszy, jak i u ludzi. Udało się to dzięki zróżnicowaniu rodzaju tkanki tłuszczowej, znanej jako tkanka tłuszczowa brunatna (brown adipose tissue – BAT). Wyniki badań zostały opublikowane w internetowej edycji pisma „Cell Metabolism”.

Reklama

 

Było to pierwsze badanie, które dostarczyło dowodu na powiązanie istniejące pomiędzy Tyk2 a BAT. Wcześniejsze eksperymenty dr Larnera i jego ekipy wykazały, że Tyk2 pomaga hamować wzrost i metastazę nowotworu piersi. Według najnowszych odkryć ten sam enzym mógłby być pomocny w profilaktyce otyłości lub w jej zwalczaniu.

– Odkryliśmy, że poziom Tyk2 u myszy jest regulowany przez dietę. Kiedy przeprowadziliśmy badania na tkankach ludzkich, okazało się, że u ludzi z otyłością poziom Tyk2 był o około 50 proc. niższy niż u ludzi zdrowych.

U zwierząt występują dwa rodzaje tkanki tłuszczowej – wspomniana brunatna oraz biała (white adipose tissue – WAT). Tkanka tłuszczowa biała jest głównym magazynem energii, natomiast brunatna, charakterystyczna dla ssaków, jest u nich odpowiedzialna za wytwarzanie ciepła. Zasoby tłuszczu brunatnego występują u wszystkich ssaków, ale do niedawna uważano, że są obecne tylko u noworodków, nie u osób dorosłych. Dopiero mniej więcej cztery lata temu naukowcy zaczęli zdawać sobie sprawę z tego, że BAT występuje także u dorosłych i pomaga regulować wydatki energetyczne. Wykazali również, że zmniejszona aktywność BAT jest związana z zespołem metabolicznym połączonym z zaburzeniami zdrowotnymi, które zwiększają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia oraz cukrzycy. Naukowcy szacują, że zespół metaboliczny może mieć nawet 25 proc. populacji USA.

Zespół dr Lartera planuje kontynuować prace nad Tyk2 z nadzieją, że badania te pomogą ograniczyć otyłość, a także związane z nią schorzenia, takie jak cukrzyca i choroby układu krążenia.

 

Źródło: news.vcu.edu