UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Medycyna chińska

Medycyna chińskaMedycyna chińska to skarbnica wiedzy, możliwości, działanie tysięcy preparatów roślinnych, zwierzęcych i mineralnych, dotąd albo słabo, albo też wcale niepoznanych, a stosowanych u milionów ludzi z zadowalającym skutkiem według doświadczenia i wiedzy lekarzy oraz doktryny trwającej od setek lat w niezmienionej formie. Główną zasadą, jaką rządzi się medycyna Kraju Środka, jak też elementem mentalności Chińczyków jest postrzeganie świata dwubiegunowo, tzn. wszystko, co nas otacza, łączy się z przeciwstawnie istniejącymi energiami.

 

Są nimi: aktywny, wysoki, jasny, suchy, gwałtowny, gorący, kreatywny biegun męski, noszący nazwę jang oraz pasywny, niski, ciemny, wilgotny, spokojny, pasywny żeński biegun jin. Wszystko, co nas otacza, poczynając od najwyższych gór, a kończąc na glonach i najmniejszych żyjątkach, stanowi ich wzajemną kombinację. W warunkach zdrowia czynniki jang i jin w harmonijny sposób przepływają przez określone części ciała, przenikając wzdłuż meridianów, swoistych południków, zwanych również kanałami energetycznymi. W związku z tym energia przeciwstawieństw przechodzi swobodnie przez wszystkie czynności ciała. I tak np. brzuch, wątroba, śledziona, serce, płuca, nerki są w systemie jang, zaś żołądek, jelita, żółć i pęcherz w systemie jin.

Reklama
Reklama

 

Według wierzeń Chińczyków zaburzenia „ducha świata”, czyli energii kosmicznej, powodują zakłócenia prawidłowej współpracy czynników energetycznych, co powoduje przewagę jednego z biegunów, zakłócenie prawidłowych proporcji, a w ostatecznym wyniku chorobę jednostki lub w skali masowej nawet epidemię. Doktryna głosi, że przemiana jang i jin jest stała, nieskończona, co daje Chińczykom ich własne unikatowe postrzeganie świata. Z jednej strony jako całości, zaś z drugiej jako ciągłości istnienia energii. Tym samym nieśmiertelność natury, z jej rytmem gry przeciwieństw, odnosi się tak samo do kategorii fizycznych, jak i psychicznych, a także społecznych. W myśl takiej teorii – do której obecnie przychylają się prądy nowoczesnej fizyki – istota materii ma charakter falowy. I tak jang zawiera idee materializujące się, jin nihilizujące. Lecz jedno nieustannie tkwi w drugim i gra przeciwieństw trwa wiecznie. Tak samo w całym wszechświecie, jak i w człowieku. To odpowiada wielu teoriom o zgodności makrokosmosu i jednostki ludzkiej.

Teorię przeciwieństw Chińczycy łączą z wpływami żywiołów, które względem siebie dają tysiące kombinacji, jak też z geomancją, astrologią i... magią. Według kompleksu tych wierzeń każdy człowiek z chwilą narodzin zostaje trwale naznaczony wpływami kosmicznymi, ziemskimi, oddziaływaniem miejsca, rodzajem energii przekazanej od rodziców, jak i grą przeciwstawnych biegunów jang i jin. Z tych powodów każda jednostka ludzka jest unikalna, gdyż stanowi niepowtarzalną formę energii. Tymczasem osoby obdarzone talentem odbioru harmonii świata i umiejętnością odczytu przejawów zdrowia i choroby, jak i osoby znające świętą księgę wróżbiarską „I Cing”, potrafią na podstawie siły swojego talentu rozwiązywać każdy problem zdrowia fizycznego i psychicznego, tak samo dobrze u noworodka, jak i u starca.

Aby wyregulować grę przeciwności i wpływów żywiołów na zdrowie, chińscy lekarze używają po dziś dzień narzędzi i metod, z których wiele – z naszego punktu widzenia – wydaje się być nieracjonalnymi.

 

Dr n. med. Michał Wysoczański


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA