Zdrowie to nie tylko brak choroby, na co Światowa Organizacja Zdrowia usiłuje uczulić ludzkość. To również szeroko pojęty – jak mówią lekarze – dobrostan człowieka. Pojęcie to odnosi się zarówno do estetyki ciała, jak i jego prawidłowego funkcjonowania. A więc oznacza dbałość o zachowanie odpowiedniej równowagi psychicznej i fizycznej. Oto cele, które stawia przed sobą medycyna estetyczna.

 

„Médecine du bien-être” powołał do życia, francuski endokrynolog J.J. Legrand w 1973 roku. Ta stosunkowo nowa dziedzina medycyny zrzesza w powstałej w Paryżu Union International de Médecine Esthétique lekarzy z krajowych organizacji wielu państw, m.in. również z Polski, którzy wydali walkę złym nawykom stylu życia.

Stowarzyszenie propaguje pewne modele zachowań, takie jak dbałość o kondycję fizyczną, profilaktykę starzenia się, tj. spowalnianie jego procesów, dobre samopoczucie, a więc unikanie stresów, i uczy eliminować nadmierne przemęczanie organizmu. Obiektem zainteresowania tej dziedziny medycyny jest więc człowiek, któremu w miarę możliwości powinno się zapewnić jak najdłuższe utrzymanie sprawności życiowej, zarówno fizycznej jak i umysłowej.

Reklama

 

Poznaj swój organizm

Podczas pierwszej wizyty w gabinecie medycyny estetycznej lekarz ocenia ogólny stan zdrowia pacjenta i w badaniach morfoantropometrycznych (pozwalających m.in. ocenić ilość tkanki tłuszczowej i mięśniowej) precyzyjnie określa zapotrzebowanie kaloryczne organizmu, zalecając odpowiednią dietę i wysiłek pozwalający zachować sprawność fizyczną. Zabiegi estetyczne i kosmetyki ustala się po uprzedniej ocenie skóry, czyli zbadaniu optymalnego stopnia jej nawilżenia, natłuszczenia, wrażliwości itp.

 

Wyznaczone cele

Medycyna estetyczna, przede wszystkim, skupia się na profilaktyce. Koncentruje się nie na objawach, lecz poszukiwaniu przyczyny defektu. Od tego uzależniony jest wybór odpowiedniej terapii. Do głównych jej zadań należy:

  • zapobieganie rozwojowi otyłości, chorobom serca i naczyń, cukrzycy, osteoporozie,
    • odpowiednia dieta np. proteinowa (bogata w białko) pozwala nie tylko pozbyć się zbędnych kilogramów, ale wymodelować sylwetkę poprzez utratę niepożądanych centymetrów tłuszczu na biodrach, brzuchu czy udach
    • zabiegi rozbijania dźwiękami likwidują nadmiar tkanki tłuszczowej
  • zapobieganie rozwojowi niektórych chorób dermatologicznych m.in. trądziku młodzieńczego, atopowego zapalenia skóry,opóźnianie procesów starzenia się skóry
    • odpowiednie metody terapeutyczne pozwalają walczyć ze stresem, który w dużej mierze odbiera urodę
  • łagodzenie zaburzeń snu, apatii,zapobieganie wadom postawy, chorobom zwyrodnieniowym stawów, występowaniu dolegliwości bólowych,dbanie o odpowiednią kondycję fizyczną
    • ważna tu jest systematyczność i umiar, ponieważ nadmierny wysiłek prowadzi do szybszego starzenia się organizmu.

 

Praca zespołowa

Aby podejmowane działania przyniosły zamierzony efekt, niezbędna jest współpraca z lekarzami wielu specjalności: endokrynologami, dermatologami, ginekologami, internistami, chirurgami, neurologami i wieloma innymi specjalistami. Podczas leczenia korzysta się zarówno z technik lekarskich, jak i kosmetycznych, fizjoterapeutycznych, a także uzdrowiskowych. W przypadkach potrzeby np. liftingu skóry twarzy czy zmiany kształtu piersi, potrzebne są ingerencje chirurgów plastyków.

 

Chociaż coraz bardziej dbamy o wygląd, medycyna estetyczna nie jest u nas tak popularna jak np. we Włoszech czy Francji. Jeszcze kilkanaście lat temu gabinety medycyny estetycznej odwiedzały głównie zamożne osoby. Obecnie coraz częściej korzystają z takich usług osoby z klasy średniej.

 

Anna Michalska