W obiecującym eksperymencie z pogranicza nauki i science-fiction Amerykanie odkryli, że mięsień sercowy noworodków ssaków może się całkowicie zregenerować.

 

Pracując na myszach dowiedli, że część mięśnia usunięta w ciągu pierwszego tygodnia po urodzeniu zregenerowała się całkowicie i to bez jakichkolwiek defektów, jakby nigdy nie była usunięta.

– To bardzo ważny krok na drodze w leczeniu chorób serca, które są najczęstszą przyczyną śmierci w krajach rozwiniętych – mówi dr Hesham Sadek, szef grupy badawczej z UT Southwestern Medica Center. – Odkryliśmy, że serce nowo narodzonego ssaka jest zdolne do samonaprawy, ale w późniejszym czasie „zapomina”, jak to się robi. Wyzwanie polega na tym, żeby dorosłemu sercu „przypomnieć”, w jaki sposób może się zregenerować”.

We wcześniejszych eksperymentach i badaniach dowiedziono, że niższe organizmy, np. ryby czy płazy – posiadające zdolność odtwarzania utraconych ogonów i płetw – mogą również regenerować części uszkodzonego serca.

– Niestety, serca dorosłych ssaków nie mają zdolności do regeneracji utraconej lub uszkodzonej tkanki, dlatego z wiekiem stają się słabsze i w końcu odmawiają posłuszeństwa – mówi dr Sadek.

Naukowcy odkryli, że w ciągu 3 tygodni po usunięciu 15% serca mysiego noworodka, było ono w stanie całkowicie zregenerować utracone tkanki i w rezultacie wyglądało i funkcjonowało jak normalny, nieuszkodzony organ. Naukowcy sądzą, że to zdrowe kardiomiocyty są głównym źródłem nowych komórek powstających przez podział, do którego dochodzi podczas przerwy pomiędzy kolejnymi uderzeniami serca.

Mikrobiolog dr Eric Olson, współautor eksperymentu, powiedział, że uzyskane wyniki są fascynujące.

– To, że dorosłe serce samo nie potrafi naprawiać uszkodzonych tkanek, stanowi poważną przeszkodę w leczeniu chorób serca i układu krwionośnego – mówi Olson. – Nasz eksperyment wykazał, że regeneracja mięśnia sercowego u ssaków jest możliwa w pewnym okresie czasu po narodzinach, a potem zanika. Dzięki zdobytej wiedzy możemy rozpocząć prace nad odkryciem metody ponownego rozbudzenia tej zdolności w dorosłym organizmie.

Kolejny krok będzie polegał na zbadaniu tego krótkiego okresu, w którym serce ciągle potrafi regenerować swoje komórki i stwierdzeniu, w jaki sposób i dlaczego ta niezwykła umiejętność z upływem czasu jest „wyłączana”.

 

Źródło: www.sciencedaily.com