Mięta pieprzowa jest chwalona głównie za swoje właściwości lecznicze: łagodzenie niestrawności, kolek i wzdęć, ułatwianie trawienia oraz działanie relaksujące na organizm. Olejki eteryczne w niej zawarte są wykorzystywane do produkcji pastylek do ssania uśmierzających ból gardła oraz kaszel. Ale to nie jedyne jej zastosowania.

 

Mięta pieprzowa (Mentha piperita L.), inaczej zwana miętą lekarską, należy do ziół wieloletnich krzewiastego pokroju. Odmiana ta powstała na skutek zmieszania międzygatunkowego mięty nadwodnej z miętą zieloną. Jest rośliną zimotrwałą, osiągającą wysokość nawet do jednego metra. Jej łodyga jest wzniesiona i mocno ulistniona. Liście są nierówne i ostro piłkowane. Niewielkie kwiaty często przybierają barwę czerwoną, różową lub fioletową.

 

Co zawiera mięta pieprzowa?

Mięta pieprzowa zawiera w swoim składzie dużą ilość olejków eterycznych (w tym mentolu), kwas rozmarynowy oraz flawonoidy.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Mięta pieprzowa znana jest głównie ze swoich właściwości leczniczych. Pomaga w przypadku wzdęć, kolek, niestrawności oraz nieżytu żołądka. Wykazuje również cechy pobudzające, przeciwwirusowe, przeciwbólowe, napotne oraz antyseptyczne. Korzystnie wpływa na przepływ soków trawiennych, a flawonoidy w niej zawarte zwiększają wytwarzanie żółci żołądkowej. Regularne spożywanie naparów z liści mięty pieprzowej działa relaksująco oraz obniża napięcie nerwowe. Miętowe olejki eteryczne stosowane w celu inhalacji łagodzą stany przeziębienia.

 

Wykorzystanie mięty pieprzowej w farmakologii

Mięta pieprzowa, głównie za sprawą zawartego w niej mentolu, znalazła wszechstronne zastosowanie w farmakologii. Używa się jej przede wszystkim do produkcji pastylek do ssania, które mają za zadanie uśmierzać kaszel i ból gardła. Jest też składnikiem maści łagodzących bóle i stany zapalne stawów oraz mięśni. Wykorzystuje się ją również w leczeniu opryszczki.

W postaci płynnej stosuje się ją do wcierania w miejsca obolałe, na przykład podczas napadów migrenowych lub różnego typu bólów głowy.

 

Przeciwwskazania

Mięta pieprzowa spożywana w dużych ilościach może podrażnić żołądek. Powinny jej także unikać osoby cierpiące na ataki zgagi. Nie zaleca się podawania w dużych ilościach naparów z tej rośliny niemowlętom oraz małym dzieciom.

 

Własna uprawa mięty pieprzowej

Uprawa mięty pieprzowej w domowym ogródku lub na balkonie nie wymaga dużego zaangażowania. Stanowisko powinno być ciepłe, nasłonecznione oraz odchwaszczone. Najodpowiedniejsza jest gleba lekka oraz zasobna w wapń i wodę.