UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  To choroba śmiertelna drugi etap juz sie pojawia w szpitalu niestety Syn nie przeżył ...
  Nic nie idzie zrobic tylko czekac na poprawienie wyników mysle...
  Nieszczęśliwy
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  Moim zdaniem właśnie temat homeopatii jest bardzo ważny w dzisiejszych czasach kiedy wszystko nafaszerowane jest chemią, a zwłaszcza te kolorowe table...
  katerina

Rozwój medycyny sprawia, że ludzie czują się mniej zdrowi

Rozwój medycyny sprawia, że ludzie czują się mniej zdrowiAmerykańscy naukowcy stwierdzili, że rozwój systemów opieki zdrowotnej, który miał miejsce w krajach zachodnich w ciągu ostatnich 25 lat, sprawił, że ludzie czują się mniej zdrowi.

 

Socjologowie z uniwersytetu stanowego w Ohio porównali ze sobą międzynarodowe dane na temat oceny stanu zdrowia pochodzące z lat 1981–2007 i zestawili je z rozwojem systemów opieki zdrowotnej, który miał miejsce w 28 państwach członkowskich zrzeszonych w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD). W ostatnim ćwierćwieczu przemysł medyczny w tych krajach przeszedł ogromny rozwój. Można by się spodziewać, że przełożyło się to na lepszy stan zdrowia obywateli. Okazuje się jednak, że analizowane przez naukowców dane nie potwierdzają tego założenia, a wręcz przeciwnie – obalają je.

Reklama
Reklama

 

– Dostęp do większej ilości leków i do lepszej opieki zdrowotnej nie ma realnego wpływu na zdrowie obywateli. Na przykład w Stanach Zjednoczonych odsetek osób oceniających swój stan zdrowia jako bardzo dobry zmniejszył się z 39 do 28 proc. w latach 1982–2006 – mówi profesor Hui Zheng, socjolog przewodniczący zespołowi badawczemu.

Zheng posłużył się metodą analizy scenariusza alternatywnego w sposób umożliwiający stwierdzenie tego, co mogłoby mieć miejsce, gdyby przemysł medyczny zatrzymał się w swoim rozwoju na 1982 roku. (…) Analiza wykazała, że samoocena zdrowia obywateli wzrosłaby w każdym z 28 krajów OECD, na przykład liczba obywateli USA opisujących swój stan zdrowia jako bardzo dobry mogłaby się zwiększyć o około 10 proc.

– Takie twierdzenie wydaje się być sprzeczne z intuicją, ale wyniki analiz są właśnie takie. Więcej leków nie oznacza, że obywatele lepiej oceniają swoje zdrowie, wręcz przeciwnie – mówi profesor Zheng. (…)

Profesor Zheng zmierzył trzy aspekty rozwoju medycyny. Pierwszym z nich były inwestycje (wydatki na służbę zdrowia na jednego mieszkańca i łączną liczbę osób zatrudnionych w przemyśle medycznym), drugim – specjalizacje medyczne (liczba praktykujących lekarzy i specjalistów), a trzecim – rozbudowany przemysł farmaceutyczny (wartość sprzedaży produktów farmaceutycznych per capita). Badani oceniali swój stan zdrowia w skali od 1 (słaby) do 5 (bardzo dobry).

W swojej analizie profesor Zheng wziął pod uwagę również inne czynniki, między innymi rozwój ekonomiczny kraju, przewidywaną długość życia jego mieszkańców, ich stan cywilny, wykształcenie i dochód. Nawet po ich uwzględnieniu, wszystkie trzy aspekty rozwoju medycyny były związane z subiektywnie gorszą oceną stanu zdrowia w badanym okresie.

– Można dojść do wniosku, że wszelkie usprawnienia wynikające z rozwoju ekonomicznego i wzrostu zamożności obywateli są równoważone, a nawet mają przewagę nad rozwojem medycyny – mówi profesor. Według niego istnieje kilka powodów takiego stanu rzeczy. Po pierwsze, odkrywane – lub kreowane – są nowe schorzenia, co oznacza wzrost ryzyka zdiagnozowania takiej choroby. Przykładem jest zwiększająca się liczba przypadków ADHD, depresji i autyzmu. Ponadto badania przesiewowe są zbyt agresywne, co z kolei skutkuje zwiększeniem się liczby chorujących. Fałszywe dodatnie rozpoznanie może też być szkodliwe dla całkowicie zdrowych ludzi.

Wraz z łatwiejszym dostępem do opieki zdrowotnej możemy oczekiwać lepszego stanu zdrowia, być może nawet w nierealistycznym stopniu.

– Klienci zaczynają domagać się lepszej opieki zdrowotnej z powodu gorszej subiektywnej oceny i nierealistycznych oczekiwań co do swojego stanu zdrowia, a to z kolei sprawia, że następuje kolejna fala rozwoju medycyny. Można mówić o pewnym cyklu – mówi socjolog z amerykańskiego uniwersytetu.

W innym programie badawczym Zheng zajmował się problemem zaufania do lekarzy i samej medycyny. Doszedł do wniosku, że uległo ono zmniejszeniu. Co więcej, ten spadek był niemalże taki sam niezależnie od czynników społeczno-ekonomicznych. Być może ma on związek z negatywnym wpływem rozwoju medycyny na obywateli. Ludzie, którzy gorzej oceniają swój stan zdrowia, mają z reguły mniejsze zaufanie do medycyny i lekarzy. Innym czynnikiem, który może wchodzić w grę w tym przypadku, jest wprowadzenie na rynek usług medycznych typu managed care (opłaconego wstępnie ubezpieczenia zdrowotnego, w którym tradycyjne ryzyko ubezpieczającego jest przeniesione z instytucji ubezpieczającej na tych, którzy mają bezpośrednio dbać o zdrowie ubezpieczonego).

– Pacjenci mogą sądzić, że lekarze robią więcej dla firm oferujących ubezpieczenia tego rodzaju niż dla pacjentów – podsumowuje profesor Zheng.

 

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA