Mocznik to naturalna substancja wytwarzana przez człowieka wskutek przemiany białek. Jest wydalany wraz z moczem i częściowo z potem. Do celów kosmetycznych używa się syntetycznie stworzonego mocznika w postaci kryształków, całkowicie bezwonnego i bezbarwnego. Idealnie nawilża on i regeneruje suchą skórę. Stosuje się go w leczeniu trudno gojących się ran, kurzajek, a także trądziku i łuszczycy.

 

Mocznik jest organicznym związkiem chemicznym, w naturalny sposób wytwarzanym przez ludzki organizm. Stanowi 1 procent masy naszego naskórka, a jego niedobór powoduje suchość skóry i większą skłonność do podrażnień. W 1773 roku francuski chemik Hilaire Rouelle wyodrębnił mocznik z ludzkiej uryny, ale dopiero w 1828 roku został on zsyntetyzowany. Od ponad 40 lat do celów kosmetycznych wytwarza się go w warunkach laboratoryjnych w formie bezbarwnego i bezwonnego krystalicznego proszku. Jest zupełnie bezpieczny, nietoksyczny i nie powoduje alergii. Ma właściwości higroskopijne, czyli jest podatny na wchłanianie wilgoci, a zarazem nie dopuszcza do odparowywania.

Reklama

 

Zastosowanie mocznika w kosmetykach

Mocznik jest głównym składnikiem dodawanym do kremów o działaniu regenerującym i nawilżającym. Ułatwia złuszczanie naskórka oraz działa zmiękczająco, przeciwświądowo i antyseptycznie na skórę. Stosuje się go w leczeniu trudno gojących się ran, łuszczycy, a także kurzajek. Idealnie nawilża, chroni i pielęgnuje skłonną do przesuszenia skórę, zwłaszcza rąk, stóp oraz łokci. Jest zalecany osobom mającym częsty kontakt z wodą oraz z wysuszającymi detergentami.

W składzie kosmetyków mocznik jest często spotykany pod nazwą urea. Jeżeli producent nie podaje jego zawartości procentowej, a występuje on na pierwszym miejscu listy składników, świadczy to o tym, że jego zawartość w danym preparacie jest wysoka.

 

Działanie w zależności od stężenia

Stężenie mocznika w kosmetykach może być bardzo zróżnicowane:

  • od 2 do 5 procent – w tym stężeniu (najczęściej spotykanym w kosmetykach pielęgnacyjnych) odbudowuje on barierę ochronną, goi, a także przyspiesza ziarninowanie rany.
  • od 5 do 10 procent – w tym stężeniu wykazuje działanie silnie zmiękczające i nawilżające.
  • ponad 10 procent – w takim stężeniu zwiększa przepuszczalność warstwy rogowej naskórka i przyspiesza jej złuszczanie, a także wykazuje działanie bakteriobójcze. Kosmetyki zawierające taką ilość mocznika są stosowane głównie w leczeniu cery trądzikowej oraz łuszczycy.
  • do 50 procent – takie duże stężenie mocznika występuje najczęściej w maściach dermatologicznych; ma on za zadanie wzmacniać działanie keratolityczne, czyli intensywnie złuszczać naskórek.

Producenci często łączą mocznik z kwasem hialuronowym lub z gliceryną w celu zwiększenia skuteczności działania maści.