UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Jak dbać o zęby i dziąsła

  U mnie sprawdzają się pasty ziołowe, szczotka soniczna i irygator. Uważam, że nic tak jak irygator nie wypłukuje resztek z przestrzeni międzyzębowych...
  Zahira
 • Geranium – niszczy bakterie i wirusy

  Zuza Ja mam problem z gardłem nie boli mnie ale śluz podchodzi mi do gardła i blokuje mi oddychanie a jak trochę rozmawiam to głos mi się zmienia w ...
  Zuza
 • Zapalenie żołądka

  Ja przez rok męczyłam się z przewlekłym zapaleniem żołądka przez miesiąc miałam bóle potem przerwa 2 miesiące i na nowo, schudłam ponad 8 kilo przy wa...
  Joanna
 • Glejaki wielopostaciowe – najbardziej niebezpieczn...

  W 2002 roku the European Medicines Agency (Europejska Agencja Leków) uznała wyciąg z żywicy Boswellia serrata jako "orphan drug" (lek specyficzny dla ...
  gosc

Mykobakterioza płuc

Mykobakterioza płucMykobakterioza to dość rzadka i ciężko poddająca się leczeniu choroba. Wywołują ją prątki atypowe, czyli niegruźlicze. Kolonizują one drogi oddechowe, układ moczowo-płciowy oraz przewód pokarmowy. Objawy tego schorzenia łatwo jest przypisać infekcji wirusowej.

 

Mykobakterie należą do grupy MOTT (Mycobacteria other than tuberculosis) i do tej pory odkryto 150 gatunków, z czego tylko 25 z nich daje objawy chorobowe. Bakterie te mogą zagnieździć się w organizmie człowieka, zwłaszcza jeśli jego odporność jest upośledzona. Rozmnażają się powoli i przez wiele lat nie dają żadnych objawów.

 

Jak można się zarazić?

Prątki niegruźlicze są bardzo rozpowszechnione w przyrodzie, a ich naturalnym siedliskiem jest woda i gleba. Ich obecność można stwierdzić w wodach wodociągowych – na szczęście w niewielkich stężeniu, więc nie ma powodu do niepokoju. Niebezpieczeństwo stanowią natomiast bakterie gromadzące się po wewnętrznej stronie słuchawki prysznicowej i w osadach kranu. W trakcie korzystania z prysznica rozpryskująca się woda może przenieść patogeny do nosa i ust, a tą drogą – do układu oddechowego. Zarazić można się także podczas pobytu w saunie. Prątki atypowe nie są natomiast przenoszone przez ludzi i zwierzęta.

 

Objawy i rozpoznanie

Choroba atakuje najczęściej płuca, węzły chłonne i skórę (np. po wykonaniu tatuażu). Postępuje bardzo wolno, a objawia się ogólnym osłabieniem organizmu, brakiem apetytu, chudnięciem, gorączką, suchym i uporczywym kaszlem z odpluwaniem wydzieliny ropnej oraz nocnymi potami. Chory rzadko odczuwa ból w klatce piersiowej czy duszności.

Diagnozę lekarz stawia na podstawie objawów klinicznych i po przeprowadzeniu badań obrazowych klatki piersiowej (tomografia komputerowa) oraz laboratoryjnych (badanie bakteriologiczne plwociny i wydzieliny pobranej podczas bronchoskopii).

 

Grupy ryzyka

Grupy ryzyka stanowią zwłaszcza:

 • chorzy na przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP)
 • chorzy z pylicą płuc
 • chorzy na mukowiscydozę
 • zarażeni wirusem HIV
 • osoby po przebyciu gruźlicy
 • alkoholicy

 

Leczenie

Leczenie mykobakteriozy jest bardzo długie. Prątki atypowe często nie reagują pozytywnie na podstawowe składniki leków przeciwgruźliczych. Po przeprowadzeniu testów lekowrażliwości i dwukrotnym wyhodowaniu mykobakterii z plwociny oraz ocenie ogólnego stanu zdrowia pacjenta podejmuje się leczenie antybiotykami, które może potrwać wiele miesięcy (nawet do 2 lat). Choroba jest dość oporna na leczenie, ale jednak uleczalna.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA