Dzięki lodówkom z zamrażalnikiem i zamrażarkom zyskaliśmy możliwość przechowywania produktów żywnościowych przez dłuższy czas. Jest on różny dla poszczególnych rodzajów żywności, o czym warto pamiętać, zwłaszcza wtedy, gdy mrozimy sezonowe owoce czy gromadzimy pewien zapas mięsa lub wędlin. Chociaż okres przechowywania rzeczywiście bywa długi, to jednak nie może trwać w nieskończoność. Trzeba przynajmniej orientacyjnie znać dopuszczalne terminy i ich nie przekraczać.

 

Owoce

Mogą leżeć w zamrażarce do roku. Powinny być umyte (wyjątek stanowią maliny), bez szypułek i ogonków. Do mrożenia nadają się agrest, porzeczki, truskawki, wiśnie (bez pestek), jagody, jabłka i gruszki.

Reklama

 

Warzywa

Cały rok mogą w zamrażarce spoczywać pomidory, zielony groszek (łuskany), kukurydza (wyłuskana po uprzednim zblanszowaniu całych kolb), bób (tylko młody, zblanszowany w gorącej wodzie, ale w strąkach), brukselka, brokuły, kalafior, buraki.

Krócej przechowujemy w zamrażarce pory (6 miesięcy), paprykę bez gniazd nasiennych (7 miesięcy) i marchewkę (9 miesięcy).

 

Surowe mięso i ryby

Mięso i ryby mogą poleżeć w zamrażarce nieco krócej: wołowina – 3 miesiące, wieprzowina – 2 miesiące, drób i cielęcina – 2–3 miesiące. Surowa ryba natomiast (zarówno tłusta, jak i chuda) może być przechowywana do 6 miesięcy.

 

Zioła i przyprawy

Zioła i przyprawy (koperek, bazylia, natka pietruszki korzennej, tymianek, szczypiorek i melisa) mogą być mrożone przez 3–4 miesiące.