UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Nadmiar serotoniny przyczyną anoreksji?

Związek między powstaniem anoreksji a zaburzeniami biochemii mózgu odkryli naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu w Pittsburghu. Pozwala to na stworzenie nowych, skuteczniejszych metod terapii tej choroby.

 

Anoreksja, czyli jadłowstręt psychiczny, objawia się tendencją do obsesyjnego odchudzania. Najczęściej występuje u dorastających dziewcząt i młodych kobiet. Nieszczęsne anorektyczki odmawiają jedzenia, doprowadzając swój organizm do wycieńczenia, a nawet śmierci. Taki los spotyka 20 proc. chorych. Pozostałe lekarzom udaje się uratować, dzięki umiejętnemu połączeniu psycho- i farmakoterapii, ale kuracja trwa całymi latami.

Dotychczas naukowcy nie mieli pewności, co powoduje anoreksję – czy jest ona jedynie zaburzeniem psychicznym, czy ma także przyczyny fizjologiczne. Wyjaśnienie tej kwestii stało się celem specjalnego programu badań mózgu w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii. „Jednym z głównych objawów anoreksji jest ciągły, obsesyjny i nieuzasadniony lęk – mówi dr Ursula M. Bailer ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Pittsburghu. – Dlatego w pierwszej kolejności postanowiliśmy zająć się serotoniną, neuroprzekaźnikiem związanym z uczuciami”. Neuroprzekaźniki umożliwiają wzajemną komunikację komórek nerwowych. Jednym spośród nich jest hormon serotonina.

Amerykanie przebadali 25 anorektyczek. Połowa z nich cierpiała na tzw. anoreksję restrykcyjną (ciągłe odmawianie jedzenia), a połowa na jej bulimiczną odmianę (okresy niejedzenia na przemian z napadami obżarstwa i wywoływaniem wymiotów). Grupę kontrolną stanowiło 18 zdrowych ochotniczek. Lekarze podawali kobietom specjalną substancję, pochodną serotoniny łatwo wykrywalną podczas badania mózgu tzw. pozytronowym tomografem emisyjnym.

Podczas badań, w pewnych rejonach mózgu chorych na anoreksję wykryto więcej serotoniny niż u zdrowego człowieka. Największe, nawet kilkukrotne różnice występowały w przypadku bulimicznej odmiany choroby. Wysokie stężenie serotoniny stwierdzono m.in. w tzw. przednim zakręcie obręczy. Ta ważna część mózgu kontroluje emocje, hamując instynktowne reakcje ciała migdałowatego, zawiadującego strachem i agresją.

Zdaniem naukowców z Pittsburgha, przyczyną powstania anoreksji jest zaburzenie biochemicznej równowagi mózgu. „Jadłowstręt jest tu czymś wtórnym, jedynie jedną z możliwych reakcji na nieustanny, paraliżujący lęk spowodowany nadmiarem serotoniny” – mówi dr Bailer. Nadmiar neuroprzekaźnika wywoływałby także inne problemy emocjonalne u chorych na anoreksję, takie jak zamknięcie w sobie i trudności w wyrażaniu uczuć.

Rolę serotoniny w psychice człowieka doceniono już wcześniej. Jej niedobór uznany został za jeden z powodów przewlekłych depresji. Teraz zaś okazało się, że za wysoki poziom tego neuroprzekaźnika może być równie groźny. Tym samym jednak wskazano na zupełnie nowe, skuteczniejsze metody terapii anoreksji. Kolejnym krokiem będzie znalezienie sposobu na zmniejszanie stężenia serotoniny w wybranych rejonach mózgu.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA