Niestrawności, czyli niepełnemu trawieniu (w języku medycznym – dyspepsji), towarzyszy duży dyskomfort w jamie brzusznej. Składają się na to takie dolegliwości, jak uczucie pełności w żołądku i ciężaru w nadbrzuszu, a także mdłości, wzdęcia czy zgaga.

 

O niestrawności świadczyć może także odbijanie o nieprzyjemnym zapachu i pozostawiające niemiły smak w ustach, wymioty, zaburzenia w oddawaniu stolca (częste biegunki) oraz nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym.

Zespół tych objawów może stanowić samodzielną jednostkę chorobową lub też towarzyszyć niektórym chorobom przewodu pokarmowego.

Reklama

 

Przyczyny

Bardzo często bezpośrednią przyczyną niestrawności jest zapalne podrażnienie błony śluzowej wyścielającej wnętrze żołądka, spowodowane na przykład nadużyciem alkoholu lub nadmiernie obfitym i ciężkostrawnym posiłkiem. Inne używki – tytoń, mocna kawa lub herbata – także mogą wywołać zgagę, kwaśny smak w ustach czy uczucie ciężaru w żołądku.

Przewlekła niestrawność może zależeć od wielu czynników, między innymi od stresów, depresji, lęku lub chorób organicznych (wrzodów żołądka, przepukliny rozworu przełykowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub trzustki, a nawet raka żołądka lub okrężnicy). Dlatego ważne jest ustalenie pewnego rozpoznania, gwarantującego uniknięcie ewentualnych powikłań.

 

Kiedy do lekarza

Jeżeli dolegliwości są bardzo uciążliwe lub jeśli do wyżej wymienionych objawów dołączają się inne (na przykład krwotok z żołądka), to jest to sygnał, że pod niestrawnością ukrywa się jakaś ciężka choroba, wymagająca szybkiej interwencji lekarza.

 

Leczenie

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny niestrawności. W lżejszych przypadkach można tę dolegliwość wyleczyć samodzielnie – zmieniając dietę na lekkostrawną z większą zawartością błonnika, dbając o regularne spożywanie posiłków i o higienę jedzenia (chodzi o to, żeby jeść w spokoju, wolno i dokładnie przeżuwając każdy kęs). Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie leków roślinnych.

Jeżeli i to nie będzie skutkowało, trzeba zwrócić się do lekarza. Ten może zapisać leki ograniczające wydzielanie kwasu solnego. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna (między innymi w przypadku wrzodów żołądka czy rożnego rodzaju guzów).