UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Niestrawność można zwalczyć

Niestrawność można zwalczyćNiestrawności, czyli niepełnemu trawieniu (w języku medycznym – dyspepsji), towarzyszy duży dyskomfort w jamie brzusznej. Składają się na to takie dolegliwości, jak uczucie pełności w żołądku i ciężaru w nadbrzuszu, a także mdłości, wzdęcia czy zgaga.

 

O niestrawności świadczyć może także odbijanie o nieprzyjemnym zapachu i pozostawiające niemiły smak w ustach, wymioty, zaburzenia w oddawaniu stolca (częste biegunki) oraz nadmiar gazów w przewodzie pokarmowym.

Zespół tych objawów może stanowić samodzielną jednostkę chorobową lub też towarzyszyć niektórym chorobom przewodu pokarmowego.

Reklama
Reklama

 

Przyczyny

Bardzo często bezpośrednią przyczyną niestrawności jest zapalne podrażnienie błony śluzowej wyścielającej wnętrze żołądka, spowodowane na przykład nadużyciem alkoholu lub nadmiernie obfitym i ciężkostrawnym posiłkiem. Inne używki – tytoń, mocna kawa lub herbata – także mogą wywołać zgagę, kwaśny smak w ustach czy uczucie ciężaru w żołądku.

Przewlekła niestrawność może zależeć od wielu czynników, między innymi od stresów, depresji, lęku lub chorób organicznych (wrzodów żołądka, przepukliny rozworu przełykowego, zapalenia pęcherzyka żółciowego lub trzustki, a nawet raka żołądka lub okrężnicy). Dlatego ważne jest ustalenie pewnego rozpoznania, gwarantującego uniknięcie ewentualnych powikłań.

 

Kiedy do lekarza

Jeżeli dolegliwości są bardzo uciążliwe lub jeśli do wyżej wymienionych objawów dołączają się inne (na przykład krwotok z żołądka), to jest to sygnał, że pod niestrawnością ukrywa się jakaś ciężka choroba, wymagająca szybkiej interwencji lekarza.

 

Leczenie

Najważniejsze jest ustalenie przyczyny niestrawności. W lżejszych przypadkach można tę dolegliwość wyleczyć samodzielnie – zmieniając dietę na lekkostrawną z większą zawartością błonnika, dbając o regularne spożywanie posiłków i o higienę jedzenia (chodzi o to, żeby jeść w spokoju, wolno i dokładnie przeżuwając każdy kęs). Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie leków roślinnych.

Jeżeli i to nie będzie skutkowało, trzeba zwrócić się do lekarza. Ten może zapisać leki ograniczające wydzielanie kwasu solnego. Czasami konieczna jest interwencja chirurgiczna (między innymi w przypadku wrzodów żołądka czy rożnego rodzaju guzów).


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA