Pod pojęciem fobii kryje się cały wachlarz obaw i lęków. Ludziom niemającym tego typu problemów fobie innych wydają się często błahe i śmieszne. Jednak dla osoby borykającej się z panicznym strachem kontakt z obiektem go wywołującym jest ciężkim przeżyciem. Do najczęstszych lęków zaliczamy na przykład ten przed ciasnymi pomieszczeniami lub przed pająkami. A czego boją się osoby z nietypowymi rodzajami fobii?

 

Fobia (z greckiego: fobos = strach, obawa) jest zaburzeniem nerwicowym, manifestującym się lękiem przed określonymi zjawiskami, sytuacjami lub przedmiotami. Obawy te są często irracjonalne, gdyż obiekt lęku nie stanowi tak naprawdę realnego zagrożenia. Fobia często objawia się psychosomatycznie, na przykład: przyśpieszonym biciem serca, suchością w ustach, utratą kontroli nad własnym zachowaniem, potliwością lub szczękościskiem.

Reklama

 

Rodzaje nietypowych fobii

Aichmofobia – jest to lęk przed igłami i ostrymi przedmiotami. Strach ten mogą wywołać nawet takie ich elementy, jak na przykład końcówka parasola. Osoby cierpiące na aichmofobię odczuwają duszności i nudności lub nadmiernie się pocą między innymi na widok igły podczas zabiegów medycznych. U niektórych osób dochodzi do omdleń. Osoby dotknięte aichmofobią powinny zawsze powiadamiać obsługę medyczną o swoim strachu i związanych z nim objawach.

Bakteriofobia – to lęk przez chorobami spowodowanymi bakteriami. Paniczna obawa przed nimi objawia się unikaniem miejsc, w których można się zarazić, a także obsesyjną dbałością o porządek i higienę. Często może to prowadzić do izolacji społecznej.

Amaksofobia – to paniczny lęk przed jazdą samochodem. Objawia się też pod postacią strachu przed nadmierną prędkością, parkowaniem między innymi samochodami lub byciem pasażerem pojazdu.

Koulrofobia – jest rodzajem strachu przed klaunami, a dokładnie przed ich charakterystycznym wyglądem, czyli dużymi stopami, oczami, ustami oraz kolorowymi włosami. Strach ten pogłębia niemożność zidentyfikowania osoby, która kryje się pod przebraniem. Fobia objawia się uczuciem przerażenia, potliwością, szybszym biciem serca oraz płaczem lub krzykiem.

Brontofobia – jest to chorobliwy strach przed burzami oraz błyskawicami. Osoba dotknięta tą fobią boi się, iż zostanie porażona przez piorun. Wielokrotnie sprawdza, czy okna są pozamykane i czy urządzenia w najbliższym otoczeniu nie są podłączone do prądu. Podczas burzy nie lubi pozostawać sama, bezpieczniej czuje się w otoczeniu innych.

Neofobia – jest to irracjonalny lęk przed wszystkim, co nowe, między innymi przed przedmiotami lub doświadczeniami. Najczęściej objawia się niechęcią do próbowania nieznanych rzeczy. Odmianą neofobii jest technofobia, która jest obawą przed nowinkami technologicznymi.

Androfobia – to stan panicznego i długotrwałego lęku kobiety przed mężczyznami. Na równi ze strachem osoba chora odczuwa wstręt. Bardzo często androfobia jest wywołana traumatycznymi wydarzeniami z przeszłości. Do jej powstania może się również przyczynić sposób wychowania. Lęk ten często objawia się kołataniem serca, rozkojarzeniem, nadmiernym poceniem, dusznościami, mdłościami lub problemami z wysławianiem się.

 

Leczenie

Wszystkie rodzaje fobii są możliwe do wyleczenia. Nieoceniona w tym względzie jest pomoc psychoterapeuty, który małymi krokami wyprowadza chorego ze stanów lękowych. Często stosuje się metodę wygaszania, czyli spowodowania kontrolowanego kontaktu chorego z bodźcem lękowym i ujarzmienie drzemiącego w nim strachu. Objawy fobii można również leczyć farmakologicznie, jednak nie powinno to być jedyną formą terapii.