UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kręcz szyi

  Mam nabyty kręcz szyi.Chcę się dowiedzieć adres Rechabilitacji Laserowej? Bardzo proszę o kontakt.
  Grażyna
 • Łupież pstry – wstydliwa infekcja naskórka

  Łupież pstry pojawił się we wrześniu, chyba po solarium. Nie czekałam długo i od razu poszłam do apteki po maść i szampon. Niestety byłam rozczarowana...
  Dorotka
 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy

Nieznany rodzaj cukrzycy

Dzięki odkryciu nieznanego rodzaju cukrzycy niektórzy chorzy, w szczególności dzieci, otrzymali niespodziewaną szansę poprawy swojego życia. Tą szansą jest zastąpienie kłopotliwych zastrzyków tabletkami. Taka zmiana terapii jest już możliwa także w Polsce.

Zidentyfikowanie nowej odmiany cukrzycy jest zasługą zespołu brytyjskich naukowców, kierowanych przez prof. Andrew Hattersleya z Peninsula Medical School w Exeter. Okazało się, że oprócz powszechnie znanych dwóch typów tej choroby – zwanych młodzieńczą i starczą – prawdopodobnie istnieje jeszcze trzecia, nazwana „cukrzycą noworodków”. Pojawia się ona, kiedy w organizmie człowieka nastąpi mutacja genu o nazwie Kir6.2, regulującego wydzielanie insuliny z tzw. komórek beta w trzustce. Dotknięte taką wrodzoną wadą dziecko zachoruje na cukrzycę już w pierwszych tygodniach swojego życia.

W klasycznej cukrzycy młodzieńczej (1 typu) całkowitemu zniszczeniu ulegają komórki trzustki wydzielające insulinę. Aby zrekompensować ten brak, niezbędny do życia hormon dostarcza się do organizmu za pomocą zastrzyków. Natomiast nowo odkrytą odmianę cukrzycy, w której uszkadzane są białka w komórkach trzustki, można leczyć środkami doustnymi. Jest to nie tylko mniej uciążliwe, ale też tańsze od stosowania zastrzyków insuliny.

Terapia cukrzycy noworodków rozpoczyna się od wykrycia zmutowanego genu Kir6.2 w organizmie. Po stwierdzeniu genetycznego zaburzenia, chorym zamiast insuliny podaje się leki z grupy tzw. sulfonylomoczników. Ten rodzaj doustnych środków przeciwcukrzycowych stosowano dotąd w leczeniu cukrzycy starczej (2 typu). Pod wpływem leków komórki trzustki zaczynają wydzielać insulinę. Proces zmiany sposobu terapii trwa od kilku do kilkunastu dni.

Nie wiadomo, ilu chorych na nową odmianę cukrzycy żyje w Polsce. Specjaliści oceniają, że może to być tylko niewielka część spośród pacjentów, których uważa się za cierpiących na cukrzycę młodzieńczą (1 typu). Jednak przynajmniej niektórzy z nich mają teraz szansę na korzystną odmianę swojego życia. Na zapomnienie o zastrzykach.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA