Manuka (łac. Leptospermum scoparium), drzewo cenione na całym świecie, ma wiele zastosowań. Jego drewno jest wykorzystywane do produkcji narzędzi, ale największą popularność zawdzięcza wytwarzanemu przez pszczoły miodowi, który jest naturalnym środkiem przeciwbakteryjnym, wykazującym niezwykłą moc w przypadku wielu dolegliwości. Na organizm człowieka działa zdecydowanie w szerszej mierze od tradycyjnego miodu.

 

Miód Manuka jest w 100 proc. naturalnym produktem, który jest pozyskiwany z herbacianego drzewa o tej samej nazwie, rosnącego na terenach Nowej Zelandii. Z nektaru kwiatów tego drzewa pszczoły wytwarzają drogocenny i ceniony na całym świecie miód. Swoją popularność zawdzięcza on niezwykłym właściwościom oraz temu, że można go spożywać bez ograniczeń i ryzyka przedawkowania.

 

Co wyróżnia miód Manuka na tle innych miodów?

Miód Manuka ma niezwykłe właściwości antybakteryjne, przeciwgrzybiczne oraz antyseptyczne. Profesor Thomas Henle zajmujący się badaniem tego miodu odkrył, iż znajduje się w nim silnie stężona substancja o nazwie methylglyoxal, która jest jego głównym bakteriobójczym składnikiem. Zawierają go również inne miody, ale w miodzie Manuka jego stężenie jest tysiąckrotnie większe, a ponadto nie ulatnia się on pod wpływem światła, ciepła ani enzymów.

Reklama

 

Wyróżniamy dwa rodzaje antybakteryjnej aktywności miodu Manuka:

  • aktywność nadtlenku wodoru – występująca we wszystkich miodach. Jest ona krótkotrwała ze względu na neutralizujący wpływ temperatury, światła oraz enzymów trawiennych.
  • aktywność nieutleniająca (NPA) – występująca tylko w miodzie Manuka, zasadniczo odróżniająca go od innych miodów. Jest ona długotrwała i nie ulega szybkiemu wyczerpaniu nawet pod wpływem temperatury, światła czy kwasów żołądkowych.

Poziom aktywności nieutleniającej można określić za pomocą standardu UMF (Unikalny Manuka Faktor). Wartość UMF w miodzie jest bezpośrednio zależna od zawartości methylglyoxalu. Współczynnik UMF określa, do jakich celów dany miód może być przeznaczony. Na przykład miód Manka o UMF 5+ działa zapobiegawczo, 10+ i 15+ ma działanie lecznicze, natomiast 20+ jest zalecany w stanach zapalnych.

Wybierając odpowiedni dla siebie miód, warto pamiętać, że producenci miodów Manuka muszą spełniać rygorystyczne standardy jakości, a miody z oznaczeniami UMF są poddawane ciągłym badaniom laboratoryjnym.

 

Właściwości zdrowotne

Miód Manuka ma szerokie zastosowanie w leczeniu infekcji. Skutecznie zwalcza bakterie paciorkowców, E. coli, Helicobacter pylori, jak również gronkowca złocistego. Jest też zalecany w łuszczycy, liszajach, wrzodach oraz w łojotokowym zapaleniu skóry. Ma wszechstronne zastosowanie w przypadku ran i skaleczeń. Miód Manuka działa regenerująco, odżywczo i łagodząco oraz wspomaga wzrost nowych komórek. Jest bardzo często wykorzystywany przy chorobach reumatycznych.