Zielony jęczmień bije rekordy popularności jako suplement diety, głównie za sprawą swoich niezwykłych właściwości zdrowotnych. Jest źródłem wielu witamin, składników mineralnych i aminokwasów. To specyfik, który ma za zadanie oczyszczać organizm z toksyn, wspomagać odchudzanie oraz zwalczać wolne rodniki.

 

Jęczmień (Hordeum L.) jest zbożem i należy do rodziny wiechlinowatych. Istnieje około 25 gatunków tej rośliny. Młody jęczmień znacznie się różni składem od tego, który znamy, gdyż zbiera się go w początkowej fazie wzrostu. Jego młode, jeszcze zielone listki zawierają największą ilość składników odżywczych. Aby nie utracić tych wszystkich cennych walorów, suszy się je metodą liofilizacji, czyli w niskiej temperaturze. Dzięki temu zachowują one maksymalną ilość witamin i mikroelementów. Dodatkowym plusem jest to, że młody jęczmień uprawia się w ekologicznych warunkach i w żaden sposób nie modyfikuje się go genetycznie. Nie zawiera też barwników, aromatów ani konserwantów.

 

Wartości odżywcze

Młody, zielony jęczmień to bogactwo witamin oraz składników mineralnych, takich jak witaminy z grupy B (B1, B2, B3, B6, B12) witaminy C, E i K, magnez, potas, żelazo, miedź, chrom, mangan, fosfor, cynk, krzem, sód oraz wapń. W jego składzie są też łatwo przyswajalne węglowodany, białko oraz duża ilość błonnika. To idealne źródło przeciwutleniaczy i aminokwasów.

Reklama

 

Właściwości zdrowotne

Młody jęczmień budzi zachwyt ze względu na wszechstronne działanie prozdrowotne. Jego składniki przynoszą ulgę w trądziku, atopowym zapaleniu skóry, egzemie i owrzodzeniach. Wykazują również silne działanie przeciwzapalne i przeciwwirusowe oraz łagodzą dolegliwości stawowe oraz żołądkowe. Zielony jęczmień zawiera rozpuszczalny błonnik pokarmowy i dzięki temu jest idealnym środkiem wspomagającym odchudzanie. Usprawnia także pracę układu pokarmowego oraz przyspiesza metabolizm. Duża ilość chlorofilu w tej roślinie sprzyja odkwaszaniu organizmu, a bardzo duże stężenie witaminy B12 jest wręcz zbawienne dla osób stosujących dietę wegetariańską lub wegańską. W młodym jęczmieniu znajduje się również glikozylisowiteksyna. Ten silny antyoksydant działa przeciw wolnym rodnikom 500 razy mocniej niż witamina E.

 

Badania

Cząsteczki znajdujące się w soku z młodego jęczmienia mają niezwykłe zdolności odtwarzania DNA komórkowego – tak wynika z badań przeprowadzonych na Uniwersytecie Tokijskim. Naukowcy wykazali również, iż spożywanie zielonego jęczmienia korzystnie wpływa na zwalczanie wolnych rodników.

Natomiast eksperci z Ameryki w swoich badaniach stwierdzili, iż 8 proc. mężczyzn spożywających wyciąg z młodego jęczmienia odnotowało spadek wagi. Takiego rezultatu nie osiągnęli panowie, którzy w swej diecie nie uwzględniali tego ekstraktu.

 

Jak stosować?

Młody jęczmień jest sprzedawany w sproszkowanej postaci. Należy go rozpuścić w wodzie lub w soku. Nie powinno się zalewać go wrzątkiem, gdyż straci wszystkie wartości odżywcze. Tak sporządzony napój pije się dwa razy dziennie około 30 minut przed posiłkiem. Zielony jęczmień jest również dostępny w dużo wygodniejszej postaci kapsułek.