UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Nocne skurcze nóg częstsze latem

Nocne skurcze nóg częstsze latemBolesne, nocne skurcze nóg występują niemal dwa razy częściej latem niż zimą – twierdzą kanadyjscy naukowcy.

 

Lekiem często przepisywanym na tę dolegliwość jest chinina, zatem badacze sprawdzili, ile nowych recept wystawiono pacjentom w Brytyjskiej Kolumbii w Kanadzie w okresie od 1 grudnia 2001 do 31 października 2007 roku. Dostało je 31 339 osób, przy czym 61 proc. tej liczby stanowiły kobiety. Następnie naukowcy przeanalizowali statystyki wyszukiwarki Google dla USA i Kanady dla słów „skurcze nóg”.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że najwięcej recept na chininę wypisywano w Kanadzie w lipcu. Również w tym miesiącu najwięcej osób wyszukiwało wymienioną frazę w Internecie. Z kolei w Australii najwięcej wyszukiwań dotyczących skurczów nóg stwierdzono w styczniu, a więc w środku australijskiego lata. Podobnych trendów nie zaobserwowano w przypadku bólów pleców, kamieni nerkowych, migreny, trądziku ani napadów paniki.

– Chociaż znane są już nieliczne raporty informujące o nasilających się skurczach nóg u ciężarnych kobiet w miesiącach letnich, nasze badania dowodzą, że problem sezonowego występowania tej dolegliwości dotyczy ogółu populacji – dowodzi dr Scott Garrison z uniwersytetu stanu Alberta w Edmonton.

Wyniki badan kanadyjskich naukowców mogą mieć implikacje w praktyce lekarskiej.

– W krajach, w których chinina jest nadal powszechnie stosowana w profilaktyce nocnych skurczów nóg pomimo ostrzeżeń dotyczących bezpieczeństwa jej przyjmowania (na przykład w Kanadzie i Wielkiej Brytanii), lekarze mogą sugerować swoim pacjentom czasowe odstawienie tego leku w sześciu chłodniejszych miesiącach roku.

Lekarze ostrzegają, że siarczan chininy stosowany w celu złagodzenia bolesnych skurczów nóg nie jest zalecany jako rutynowy środek ze względu na niebezpieczne skutki uboczne. Lekarze powinni zatem przepisywać czterotygodniową kurację chininą, aby sprawdzić, czy w ogóle będzie ona skuteczna, a następnie zachęcać pacjentów do stopniowego odstawiania leku.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA