NONI (Morinda citrifolia) należy do rodziny Rubiaceae i jest tropikalnym, wiecznie zielonym drzewem, osiągającym do 10 metrów wysokości. Występuje przede wszystkim w Polinezji, a także w Australii i południowo-wschodniej Azji. Na wyspy Polinezji (Tahiti, Malezja, Samoa) roślina dotarła przed wiekami ze wschodniej Azji i znalazła tam doskonałe warunki – żyzną, wulkaniczną ziemię oraz środowisko wolne od toksycznych zanieczyszczeń. Drzewa noni rosną dziko, często w sąsiedztwie wulkanów, są odporne i długowieczne. Zarówno drzewo noni jak i jego owoce zyskały miano roślin królewskich.

 

 

Z owoców, które zbierane są 14 razy (!)w roku, drzewo noni słynie od stuleci. Już 2 tysiące lat temu mieszkańcy Polinezji, Chin i Indii dostrzegli i docenili ich prozdrowotne właściwości, choć owoce te nie wyróżniają się ani wyglądem, ani smakiem. Dojrzałe mają barwę żółtawą, eliptyczny kształt i długość 4–12 cm. Smak mają gorzki i brzydko pachną, ale właśnie wtedy mają najbogatszy skład i są lekkostrawne. Jada się również owoce niedojrzałe – na surowo, ugotowane lub suszone.

Skład owoców noni, któremu zawdzięczają one wielką popularność ustalono dopiero w minionym stuleciu. Współczesne badania potwierdziły, że licząca co najmniej dwa tysiąclecia tradycja wykorzystywania noni w celach leczniczych była uzasadniona i ma mocne podstawy. Lekarze z sukcesem stosowali noni (nie tylko owoce, lecz także wszystkie części rośliny – nasiona, kwiaty, liście, kora, drewno, a nawet korzenie) do leczenia takich dolegliwości jak: cukrzyca, biegunka, gorączka, pasożyty jelit, choroby systemu trawiennego, stany zapalne, infekcje skóry, zatrucia, zwichnięcia, oparzenia, ukąszenia, artretyzm.

Reklama

 

Co zawierają owoce noni

Sok z owocu drzewa noni zawiera wiele wartościowych składników odżywczych, witamin, minerałów i enzymów, skutecznie wzmacniających system immunologiczny i zapewniających utrzymanie homeostazy (wewnętrznej równowagi) w organizmie. W soku z owoców noni wyselekcjonowano ponad 100 biologicznie czynnych substancji o dobroczynnym wpływie na ludzki organizm – enzymów, witamin, antyoksydantów, biopierwiastków, 18 różnych aminokwasów, również tych, których nasz organizm nie potrafi sam wytworzyć, a także składników mineralne, jak np. sód, potas, żelazo, magnez oraz mangan. Sok dostarcza wszystkiego, czego potrzebuje komórka do życia i prawidłowej odnowy biologicznej.

Spośród zawartych w noni enzymów na szczególną uwagę zasługuje prokseronina. Jest ona jedną z kluczowych substancji, potrzebną organizmowi do produkcji kseroniny – głównego czynnika odpowiedzialnego za imponujący wachlarz terapeutycznych właściwości noni.

Kseronina znacznie poprawia zdolność organizmu do przyswajania i lepszego wykorzystania substancji odżywczych znajdujących się w spożywanym pokarmie.

Kseronina to alkaloid wytwarzany w ludzkim organizmie w małych ilościach. Organizm nie potrafi jej magazynować, a bez niej ustają wszelkie życiowo ważne procesy. Niedobór kseroniny poważnie zakłóca funkcjonowanie podstawowych układów, w tym systemu odpornościowego i naprawczego, co prowadzi do zwiększonej podatności na wszelkiego rodzaju dolegliwości i choroby. Kseronina, poprzez szereg biochemicznych procesów, pomaga nieprawidłowo funkcjonującym komórkom w podjęciu normalnych funkcji. Chociaż hawajski ananas również zawiera prokseroninę, to jednak najbogatszym, znanym źródłem tej substancji jest noni. W rzeczywistości noni zawiera do czterdzieści razy więcej prokseroniny, niż jego najbliższy „konkurent” – dojrzały ananas.