UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Nordic walking – sport dla każdego

Nordic walking – sport dla każdegoMarsz z kijkami, czyli nordic walking, to sport, którego ojczyzną jest Finlandia. Pierwotnie była to forma treningu, przeznaczona dla narciarzy biegowych poza sezonem. Technikę tę w latach dziewięćdziesiątych spopularyzował Fin Marko Kantaneva. W 1997 roku firma Excel wypuściła na rynek pierwszy sprzęt profesjonalny do nordic walking. Od tego czasu popularność sportu wciąż rośnie.

 

Podczas nordic walking korzystamy z jednoczęściowych kijków, które można stosować zarówno podczas marszu po chodniku albo asfaltowej nawierzchni (na końcówki przyczepiamy wtedy gumowe nakładki), jak i w lesie (zdejmujemy nakładki i zostawiamy „gołe” końcówki z hartowanej stali). Kije posiadają specjalne paski, które pozwalają utrzymać je jak najbliżej dłoni. Ich długość najłatwiej dobrać każdemu, stosując prosty wzór: 0,7 x wzrost danej osoby w centymetrach. Zgodnie z zasadą nordic walking, prawy kij ma uzyskać kontakt z podłożem w momencie, gdy ziemi dotyka lewa pięta i na odwrót.

Reklama
Reklama

 

Korzyści

Nordic walking to forma aktywności absolutnie dla każdego, niezależnie od wieku i kondycji. Dlaczego?

 • Usprawnia układ oddechowy i sercowo-naczyniowy.
 • Angażuje blisko 90 procent mięśni naszego ciała (między innymi klatki piersiowej, kończyn dolnych i górnych oraz brzucha).
 • Nie obciąża stawów ani kręgosłupa.
 • Rozwija siłę ramion.
 • Pozwala spalić więcej kalorii niż podczas zwykłego spaceru (aż około 400 kcal na godzinę).
 • Rozluźnia napięcie w okolicach karku i ramion.
 • Może być uprawiany przez osoby ze zwyrodnieniami stawów, bólami kręgosłupa, wadą postawy czy zaburzeniami krążenia w nogach.

 

Zalety

To stosunkowo tani i łatwy do nauczenia sport. Wprawdzie na rynku jest wiele akcesoriów do nordic walking, jednak tego typu marsz można z powodzeniem uprawiać i bez nich. Wystarczą kijki, wygodne buty, sportowa odzież i bidon z wodą. Nordic walking jest idealnym sportem towarzyskim – ćwicząc, można rozmawiać bez wysiłku.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA