UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Nowe testy pomogą wcześnie wykryć raka jajnika

Nowe testy pomogą wcześnie wykryć raka jajnikaPowstał nowy test przesiewowy, który może pomóc wykryć raka jajnika, zanim choroba stanie się nieuleczalna. Jeśli skuteczność testu potwierdzą badania kliniczne, może on pomóc ocalić życie wielu kobiet na całym świecie.

 

Rak jajnika często nie daje żadnych wyraźnych objawów na początku choroby, dlatego tak trudno go zdiagnozować we wczesnym stadium i w związku z tym wśród pacjentek notuje się wysoki wskaźnik śmiertelności.

Karen Lu z Uniwersytetu w Teksasie kierowała grupą badawczą, która sprawdzała skuteczność testów na raka jajnika II stopnia i badała zmiany zachodzące w białku o nazwie CA125 (markerze raka). Pracami tymi objęto 4051 kobiet w okresie postmenopauzy, które co roku przechodziły badanie krwi na obecność CA125. Na podstawie wyliczenia o nazwie „Algorytm ryzyka raka jajnika” uczestniczki badania podzielono na trzy grupy: kobiety, które powinny przejść kolejny test po roku (niskie ryzyko); te, u których badania powinno się powtórzyć po 3 miesiącach (średnie ryzyko) i te, które powinny być natychmiastowo zbadane metodą USG transwaginalnego oraz skierowane na onkologię ginekologiczną (wysokie ryzyko).

Reklama
Reklama

 

Co roku średnio u 5,8 proc. kobiet stwierdzono średnie ryzyko. Średnio 0,9 proc. kobiet było kierowanych na USG transwaginalne i na wizytę u ginekologa onkologicznego. Dziesięć kobiet przeszło operację, na którą skierowano je po badaniach USG. Cztery z nich miały zaawansowanego raka jajnika, dwie guzy jajnika o niskim potencjale złośliwości, jedna raka błony śluzowej macicy, a trzy – niezłośliwe guzy jajników.

Według naukowców oznacza to, że nowa metoda ma 40-procentową skuteczność w wykrywaniu inwazyjnego raka jajnika. Co ważne, wszystkie wykryte zmiany nowotworowe jajnika były we wczesnym stadium.

 

Źródło: EurekAlert


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA