Powstają najczęściej przez złą pielęgnację i niewygodne buty. Bolą, pieką, a podrażnione powodują duży dyskomfort. Z odciskami, bo o nich mowa, można jednak sobie poradzić, stosując różnego rodzaju plastry i okłady, a także dbając odpowiednio o naskórek. W niektórych przypadkach po pomoc należy udać się do lekarza.

 

 Na stopie, w miejscu kontaktu skóry z powierzchnią butów, naskórek się nie złuszcza (tak jak w innych miejscach) i stale narasta. Jeśli nie jest on w porę usuwany, twardnieje i staje się grubszy. Żeby nie mieć z nim problemów, należy go odpowiednio pielęgnować. Ważna jest więc profilaktyka.

 

Rodzaje odcisków

Wyróżnia się dwa rodzaje odcisków: nagniotki i modzele.

Nagniotki powstają głównie na palcach lub między nimi (na przykład wskutek noszenia za ciasnych butów lub szwu czy innego łączenia w bucie, które ociera się o skórę). Są okrągłe i mają rdzeń, który ugniatając nerwy, powoduje ból.

Modzele powstają zwykle na podeszwach stóp (zazwyczaj na kłębie palucha lub na pięcie). Są większe, twardsze, mają żółty odcień i najczęściej są pozbawione rdzenia. Tworzą się w wyniku nierównomiernego obciążenia stopy, przeciążenia itp. – nieustannie ugniatana skóra nie jest dobrze ukrwiona i obumiera, tworząc narośla (na przykład wskutek noszenia butów na wysokich obcasach czy w przypadku płaskostopia).

Reklama

 

Jak się pozbyć modzeli?

Modzeli można się pozbyć z pomocą kosmetyczki, która je wytnie. Warto jednak najpierw spróbować to zrobić samemu – można sobie kupić specjalny plaster na odciski. Po kilku dniach trzeba go odkleić, a odcisk wymoczyć i zetrzeć specjalnym pilnikiem.

Czasami lekarz zaleca zabieg ortopedyczny w celu podwyższenia sklepienia stopy. Częściej jednak stosuje się mniej inwazyjne metody – na przykład dobiera się odpowiednie wkładki do butów. Ich noszenie umożliwi równomierny rozkład masy ciała i dobrze chroni przed nawrotami modzeli. Warto także zaopatrzyć się w tak zwane pelotki śródstopne – miękkie podkładki z żelu lub gąbki.

 

Jak sobie poradzić z nagniotkami?

Z nagniotkami jest zazwyczaj łatwiej. Wystarczy kupić i stosować specjalne plastry nasączone maścią zmiękczającą. Należy też moczyć nogi w ciepłej wodzie, najlepiej z dodatkiem rumianku. Po kilku dniach takiej kuracji (połączonej z regularnym ścieraniem nagniotka pumeksem) trzeba usunąć jego rdzeń przy użyciu pęsety.

 

Inne sposoby na odciski

W walce z odciskami skuteczne będą również domowe sposoby. Najlepsze są okłady z czosnku, cebuli czy skórki z cytryny.

 

Profilaktyka

Istotne jest kupowanie naprawdę wygodnego obuwia (miękkiego, dobrze dopasowanego, żeby noga się w nim nie przesuwała). Warto używać talku do stóp (spocona skóra łatwiej ulega otarciom). Bardzo ważna jest także regularna pielęgnacja – nawilżanie skóry nóg (kremy, balsamy) oraz stosowanie pumeksu lub tarki do pięt. Osobom ze szczególną skłonnością do tworzenia się odcisków zaleca się noszenie profilaktycznych poduszeczek, krążków i wkładek.

 

Nawroty

Odciski lubią się pojawiać ponownie. Może to być spowodowane na przykład podskórnymi nierównościami kostnymi. Jeśli więc wady budowy stopy powodują stałe nawroty uciążliwych nagniotków – należy skontaktować się z lekarzem.