UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kręcz szyi

  Mam nabyty kręcz szyi.Chcę się dowiedzieć adres Rechabilitacji Laserowej? Bardzo proszę o kontakt.
  Grażyna
 • Łupież pstry – wstydliwa infekcja naskórka

  Łupież pstry pojawił się we wrześniu, chyba po solarium. Nie czekałam długo i od razu poszłam do apteki po maść i szampon. Niestety byłam rozczarowana...
  Dorotka
 • Warunki przyjęcia do szpitala psychiatrycznego

  Mój syn ma spectrum autyzmu ,ostatnio przezył silną traume w związku ze śmiercią jego dziadka . Po tym wydarzeniu nie jesteśmy wstanie dac sobie z nim...
  siwi
 • Zespół Reye’a – rzadki, ale groźny

  Mimo całej chorej sytuacji pamiętajcie ze pocis tu jesteśmy i żyjemy spiepszyc wszystko mozna ale po co to najłatwiej złość na innych na chwile moze u...
  Nieszczesliwy

Oglądanie telewizji a niezdrowa żywność

Oglądanie telewizji a niezdrowa żywnośćOkres zimowego urlopu może się wiązać ze zwiększeniem ilości czasu spędzonego przed telewizorem. A zgodnie z wynikami badań przeprowadzonymi przez naukowców z Uniwersytetu Houston, długie godziny poświęcone oglądaniu telewizji sprzyjają podjadaniu.

 

Badacze pod kierownictwem profesora Temple Northupa odkryli, że ludzie, którzy spędzają dużo czasu przed odbiornikiem TV, mają skłonności do sięgania po niezdrową żywność i mogą mieć problemy z rozumieniem podstaw zdrowej diety.

– W poprzednich badaniach dowodzono już związku pomiędzy długotrwałym oglądaniem telewizji a konsumpcją niezdrowej żywności – mówi Northup. – Generalnie, im dłużej siedzimy przed telewizorem, tym więcej niezdrowej żywności konsumujemy. Najłatwiej wytłumaczyć to tym, że oglądanie telewizji jest dość stacjonarnym zajęciem i zachęca do sięgania po niezdrowe przekąski.

Profesor podkreśla, że dotychczas brakowało jednak badań zajmujących się psychologicznymi powodami istnienia związku pomiędzy telewizyjnymi maratonami a zajadaniem się śmieciowym jedzeniem. Dlatego właśnie postanowił zbadać ten aspekt i sprawdzić, czy za podjadaniem w trakcie oglądania telewizji stoi psychologia.

Reklama
Reklama

 

„Fatalistyczny pogląd na zdrowe żywienie” i „wiedza o zdrowym odżywianiu” – to dwa kryteria, które profesor Northup ujął w swojej ankiecie (wypełniło ją 591 respondentów). Dodał do nich jeszcze „korzystanie z telewizji i mediów” oraz „spożycie żywności”. Inspiracją dla profesora były podobne badania dotyczące zapobiegania nowotworom.

Profesor Northup zauważył, że osoby, które mają fatalistyczny pogląd na raka („rak jest zbyt skomplikowany, aby poznać jego przyczyny i zwalczać go”), cechuje skłonność do niższej samoskuteczności, jeżeli chodzi o eliminację czynników ryzyka mogących powodować nowotwory. W kontekście niezdrowych przekąsek i oglądania TV, naukowiec uważa, że osoby przyjmujące tę postawę mają tendencję do łatwiejszego sięgania po niezdrową żywność. Jeżeli w dodatku trudno im zrozumieć zasady zdrowego odżywiania się, to raczej nie podejmą one próby zastosowania zdrowszej diety.

– Odkryłem, że osoby, które spędzają więcej czasu przed telewizorem, charakteryzują się zarówno słabszym zrozumieniem zasad zdrowego żywienia, jak i bardziej fatalistycznym poglądem na zdrowe odżywianie się niż osoby, które oglądają mniej telewizji. Te dwa czynniki warunkują z kolei tendencję do podjadania niezdrowych produktów – mówi Northup. – To bardzo ważne, aby zrozumieć, w jaki sposób ludzie nabywają wiedzę o odżywianiu się, łącznie z przyjrzeniem się wiadomościom na ten temat, które są dostępne w mediach.

Amerykański profesor sugeruje, że winą za nabieranie niezdrowych nawyków żywieniowych można w pewnym stopniu obarczyć media, które zalewają widzów reklamami niezdrowych produktów żywieniowych.

 

Źródło: www.sciencedaily.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA