Piżmian jadalny to dość nietypowe warzywo. Najczęściej można go kupić w specjalistycznych sklepach z produktami z kuchni azjatyckiej. Warto jednak zadać sobie trochę trudu, by go zdobyć, gdyż jego walory smakowe oraz zdrowotne są naprawdę niezwykłe. Jest bogatym źródłem wielu wartościowych składników mineralnych oraz witamin, a także kwasów omega-6 i omega-9.

 

Piżmian jadalny (Abelmoschus esculentus), zwany inaczej okrą, to gatunek rośliny uprawianej w krajach klimatu tropikalnego, głównie w Etiopii. Niekiedy jest nazywany „palcem damy” ze względu na swój charakterystyczny wygląd. Osiąga wysokość od 1 do 4 metrów. Liście ma długie i dłoniaste. Kwiaty przybierają barwę kremowo-beżową. Częścią jadalną są zielone owoce pokryte meszkiem, przypominające nieco zielone papryczki chili. W przekroju są zazwyczaj siedmio- lub ośmiokątne. W środku znajdują się nasiona. W klimacie umiarkowanym roślinę tę należy hodować w szklarniach lub specjalnych tunelach. Najlepiej czuje się w towarzystwie ogórków i melonów. W Polsce świeże owoce okry można kupić w sklepach z produktami z kuchni azjatyckiej. Zazwyczaj jednak są dostępne w formie mrożonej lub puszkowanej.

Reklama

 

Wartości odżywcze i właściwości zdrowotne

Piżmian jadalny jest na świecie ceniony nie tylko ze względu na walory smakowe, lecz także zdrowotne. W 50 procentach pokrywa zapotrzebowanie ludzkiego organizmu na kwas foliowy, dlatego jest zalecany kobietom w ciąży. Zawiera również duże ilości witaminy C, magnezu, pektyny, luteiny oraz karotenoidów. Te ostatnie chronią nasz organizm przed zaćmą oraz starczym zwyrodnieniem plamki żółtej oka. W dodatku okra jest niskokaloryczna (zaledwie 65 kcal w 100 g). Także w jej nasionach znajdują się cenne składniki, zwłaszcza kwasy tłuszczowe omega-6 i omega-9. Piżmian zmniejsza stężenie cholesterolu we krwi, a także chroni przed chorobami przewodu pokarmowego, głównie wrzodami żołądka. Podczas gotowania roślina ta wydziela bowiem śluz, który odpowiada za jej zdrowotne właściwości cenione w leczeniu zaburzeń pokarmowych.

 

Piżmian jadalny w kuchni

Piżmian jadalny smakiem przypomina połączenie fasolki szparagowej z bakłażanem. Najczęściej jest stosowany jako składnik dań kuchni azjatyckiej. Najsmaczniejsze są niedojrzałe owoce, które spożywa się z reguły po uprzednim usmażeniu, ugotowaniu lub upieczeniu – na surowo mają one dość gorzki smak. Także nasiona okry są wykorzystywane jako dodatek do dań. Można je uprażyć na patelni, a następnie dodać do sałatki. Świeże owoce należy przechowywać w lodówce nie dłużej niż trzy dni. Możliwe jest także ich mrożenie po wcześniejszym blanszowaniu (1 minuta w gorącej wodzie) i wystudzeniu.