UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • 7 sposobów jak zadbać o dobry wzrok

  O wzrok należy dbać cały czas, chociaż sama do niedawna tego nie robiłam.No ale cóż. Czlowiek mądry po szkodzie. Okulary są, widzę lepiej. Staram się...
  Aldona
 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo

Oksytocyna – hormon pełen miłości

Oksytocyna – hormon pełen miłościKojarzona jest przede wszystkim z porodem i okresem poporodowym, ale ma także ogromne znaczenie dla aktywności seksualnej kobiet. Jest odpowiedzialna za tworzenie się więzi między matką a dzieckiem, dlatego nazywa się ją „hormonem miłości”. To od niej zależy również to, czy odczuwamy takie emocje, jak empatia czy ufność. O czym mowa? O oksytocynie, jednym z najważniejszych kobiecych hormonów.

 

Oksytocyna, złożona z 9 aminokwasów, jest produkowana przez podwzgórze i uwalniana okresowo. Sygnał do jej uwolnienia wysyła przysadka mózgowa. Dzieje się tak podczas stosunku płciowego (także u mężczyzn), porodu oraz karmienia piersią.

 

Seks

Przysadka mózgowa wypuszcza ten hormon, kiedy dostanie „sygnał” od receptorów narządów ciała. Jednym z nich jest pochwa. Podczas stosunku poziom oksytocyny gwałtownie się podnosi. Dzięki temu kobiety i mężczyźni osiągają orgazm. U mężczyzn wspomaga ona wyrzut nasienia, a u kobiet wywołuje silne skurcze macicy, które wspomagają transport nasienia do jajowodów kobiety.

 

Ciąża i poród

Przez całą ciążę poziom oksytocyny powoli wzrasta i jest magazynowany w przysadce. Najwyższy jej poziom występuje podczas porodu, kiedy dochodzi do wyrzutu hormonu do krwi. Wtedy oksytocyna wywołuje skurcze macicy i wspomaga całą akcję porodową, aż do wydalenia łożyska. Jeśli poziom oksytocyny jest zbyt niski, poród się opóźnia lub występuje ryzyko powikłań, rodząca może otrzymać dawkę syntetycznej oksytocyny, która wspomoże cały proces. Jednak hormon w tej formie jest o wiele silniejszy niż oksytocyna naturalna.

Po porodzie oksytocyna sprawia, że macica obkurcza się i zwija, a także obkurczają się jej naczynia krwionośne, dzięki czemu po narodzinach łożyska zatrzymuje się krwawienie.

 

Karmienie

Hormon ten pomaga pobudzić laktację – po przystawieniu dziecka do piersi oksytocyna sprawia, że pojawia się pokarm. Jednocześnie w czasie karmienia następuje wyrzut oksytocyny do krwi, co poprawia nastrój mamy i staje się jej pancerzem przeciwko stresowi.

 

Przed porodem oksytocynę można podać, jeżeli stwierdzono:

 • stan przedrzucawkowy
 • zaburzenia czynności nerek
 • erytroblastozę płodu (choroba hemolityczna noworodka)
 • cukrzycę ciężarnych lub cukrzycę płodu
 • konflikt serologiczny
 • przedwczesne pęknięcie pęcherza płodowego

 

Po porodzie oksytocyna pomaga kontrolować krwawienie poporodowe i atonię macicy (zaburzoną czynność skurczową macicy, która może prowadzić do groźnego krwotoku z naczyń łożyska).

 

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA