Mają chronić przed szkodliwym promieniowaniem UV, zapobiegać powstawaniu przedwczesnych zmarszczek, a dodatkowo pasować do naszego stylu. Choć wybór wydaje się prosty, jednak nie tak łatwo znaleźć dobre okulary przeciwsłoneczne. Warto w nie zainwestować, zarówno pieniądze, jak i czas potrzebny na wyszukanie najbardziej odpowiednich, aby przez całe lato czuć się w nich komfortowo i bezpiecznie.

 

Przy kupnie okularów przeciwsłonecznych najczęściej zwracamy uwagę na ich wygląd, kolor, kształt i cenę, zapominamy natomiast, do czego mają służyć. Tymczasem powinniśmy przede wszystkim pomyśleć o naszym zdrowiu. Ostre promienie słoneczne są niezwykle niebezpieczne dla oczu i ich okolic, dlatego warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, dokonując wyboru okularów. Czy te tanie zapewnią nam odpowiednią ochronę przed szkodliwym działaniem promieni UV?

Reklama

 

Jakie powinny być dobre okulary przeciwsłoneczne?

Przede wszystkim powinny chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem ultrafioletowym (UV), ale nie mogą nam przy okazji ograniczać pola widzenia. Co to znaczy? Wskazane by było, aby okulary takie nie przekłamywały kolorów ani nie zniekształcały obrazu widzianych przedmiotów. Nie powinny również przepuszczać zbyt dużo światła, gdyż niepotrzebnie będziemy mrużyć oczy, przez co szybciej nabawimy się mało estetycznych zmarszczek mimicznych (w tym przypadku tzw. kurzych łapek).

Często przy zakupie okularów przeciwsłonecznych kierujemy się ceną i naklejką z napisem UV. Tanie okulary zazwyczaj posiadają ciemne plastikowe szkła, które powodują, że źrenica oka się rozszerza, ale wbrew naklejce zazwyczaj nie mają filtra blokującego przedostawanie się do oka niebezpiecznych promieni ultrafioletowych, co jest szkodliwe zwłaszcza dla soczewki i siatkówki. W skrajnych wypadkach może to prowadzić do uszkodzenia wzroku. Warto też pamiętać, że oznaczenie mocy filtra oraz unijny znak „CE”, który ma nam gwarantować bezpieczeństwo produktu, często są naklejane przez nieuczciwego sprzedawcę na wyrób niespełniający określonych standardów i nie jest to później weryfikowane przez żadną instytucję. Jednym słowem, kupując najtańsze okulary, nie możemy oczekiwać wysokiej jakości i bezpieczeństwa.

 

Najważniejsze wskazówki przy zakupie

Przy wyborze odpowiednich okularów należy zwrócić uwagę na jakość wykonania. Dlatego warto ocenić, czy soczewki nie są porysowane lub czy zawiasy nie mają ostrych zakończeń. Ważnym elementem jest również komfort noszenia. Jeżeli przy poruszaniu głową w dowolnym kierunku okulary nie spadają, to znaczy, że są odpowiednio dopasowane. Nie mogą też zbyt mocno uciskać nasady nosa i nie powinny być zbyt ciężkie, gdyż w pełni lata będziemy je nosić prawie cały dzień. Bardzo istotne jest sprawdzenie jakości optycznej. Obraz widziany przez okulary nie może być pofalowany, rozmazany, a kształty powinny być wyraźne. Kolory obserwowane przez okulary przeciwsłoneczne powinny odzwierciedlać rzeczywiste barwy. Szybki test kolorów najlepiej przeprowadzić, spoglądając na sygnalizację świetlną i zmieniające się światła.

Okulary przeciwsłoneczne powinny posiadać filtr UV o mocy 400. Ma on zadanie blokować przedostawanie się do oczu szkodliwych fal światła o długości poniżej 400 nanometrów (a więc zakresy UVA, UVB i UVC).

Warto wiedzieć, że jednym z ważniejszych aspektów branych pod uwagę przy wyborze okularów przeciwsłonecznych są cztery kategorie zabarwienia soczewek.

  • Kategoria 1 – to okulary odpowiednie do noszenia w pochmurne dni.
  • Kategoria 2 – to okulary najbardziej zalecane dla osób przebywających w stałym, umiarkowanym natężeniu światła, głównie latem.
  • Kategoria 3 – to okulary przeznaczone dla osób przebywających w dużym nasłonecznieniu, także w górach i nad wodą, oraz prowadzących pojazdy samochodowe.
  • Kategoria 4 – to tzw. okulary lodowcowe, w których można chodzić w słoneczny dzień w śnieżnej scenerii i oczy tego nie odczują.

Można się też kierować zasadą, że im ciemniejsze szkła, tym mniej promieni słonecznych przepuszczają. Najpopularniejsze w naszej szerokości geograficznej jest szare i brązowe zabarwienie. Takie okulary nie są ani za ciemne, ani za jasne – są po prostu uniwersalne.

 

Skorzystaj z fachowej pomocy w salonie optycznym

W celu precyzyjnego wyboru typu okularów (w zależności od rodzaju aktywności), radzimy udać się do profesjonalnego zakładu optycznego, gdzie specjalista pomoże dobrać właściwy stopień zabarwienia soczewek, kolor szkieł oraz kształt okularów. Równie istotne jest ustalenie, czy okulary mają posiadać filtr polaryzacyjny oraz z jakich materiałów powinny być wykonane soczewki. Jeżeli jednak dokonaliśmy już zakupu w innym miejscu, zawsze możemy sprawdzić (często za darmo) ich parametry w salonie optycznym. Jeżeli okaże się, że zakupione wcześniej okulary nie posiadają deklarowanych parametrów (np. mocy filtra UV), będziemy mogli zwrócić je sprzedawcy.