Już tysiące lat temu olej z czarnuszki egipskiej był znany ze względu na swoje niezwykłe właściwości zdrowotne. Jego największym zwolennikiem był egipski faraon Tutanchamon. Prorok Mahomet twierdził, że olej ten jest „lekarstwem na wszystkie choroby, z wyjątkiem śmierci”. Czy w dzisiejszych czasach też może być traktowany jako panaceum na wszystkie dolegliwości?

 

Czarnuszka (Nigella sativa L.) jest rośliną z rodziny jaskrowatych. Wyrasta na wysokość pół metra, ma dość duże, około 3-centymetrowe pojedyncze kwiaty z błękitnym unerwieniem i seledynowym szczytem. Z jej czarnych ziaren wytwarza się olej. Ma on gorzkawy, korzenno-pieprzny smak i zapach. Najlepszy jest ten tłoczony na zimno, nierafinowany i pozbawiony substancji chemicznych. Powinien być przechowywany w chłodnym miejscu i w ciemnej butelce. Od momentu wytworzenia nadaje się do użycia przez 3 miesiące.

Reklama

 

Składniki:

  • kwasy tłuszczowe (linolowy, alfa-linolenowy, palmitynowy i inne)
  • fosfolipidy i fitosterole
  • flawonoidy i saponiny
  • białka i węglowodany
  • alkaloidy
  • olejki eteryczne (m.in. tymochinon, karwakrol i inne)
  • witaminy (A, E, F, B1, B3, B6, biotyna)
  • związki mineralne (cynk, selen, magnez, wapń, żelazo, sód i potas)

 

Właściwości zdrowotne i zastosowanie

Olej z czarnuszki to skarbnica związków biologicznie aktywnych. Ma właściwości przeciwzapalne, antynowotworowe, przeciwgrzybicze i antywirusowe. Łagodzi stres oksydacyjny. Jest przeciwutleniaczem stabilizującym i chroniącym nienasycone kwasy tłuszczowe i fosfolipidy przed wolnymi rodnikami. Ponadto wspomaga układ sercowo-naczyniowy, obniża ciśnienie i poziom złego cholesterolu. Reguluje pracę wątroby i nerek, symuluje regenerację komórek beta w trzustce u cukrzyków oraz obniża poziom glukozy we krwi. Ma również działanie przeciwpasożytnicze (skutecznie działa na tasiemce, owsiki, przywry, włośnie kręte).

Zawarta w oleju z czarnuszki melatyna ma właściwości przeciwbólowe – naturalnie uśmierza ból zębów, kręgosłupa, głowy i mięśni. Tymochinon jest z kolei substancją działającą przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. Ulegają jej nawet bakterie odporne na działanie antybiotyków (np. gronkowiec złocisty).

Łyżeczka oleju z czarnuszki zmieszana w herbacie ziołowej przyniesie ulgę w przeziębieniu, grypie i zapaleniu górnych dróg oddechowych.

Olej z czarnuszki można także stosować zewnętrznie. Z powodzeniem łagodzi wszelkie stany zapalne skóry: egzemę, trądzik, łuszczycę, pokrzywkę, brodawki i atopowe zapalenie skóry. Chroni skórę przed działaniem promieni słonecznych i promieniowaniem jonizującym w radioterapii oraz przyspiesza gojenie się ran.

 

Przeciwwskazania

Nie ma przeciwwskazań do stosowania oleju z czarnuszki, jednakże kobiety w ciąży i w okresie karmienia powinny zasięgnąć porady lekarza.