UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Serwatka: znakomita dla zdrowia

  To jest nie prawda ze noe moze pan tolerpwac serwatki . Moze to pic kazdy bez wzglendo na dolegliwosci czy chorobe
  Wanda
 • Błonnik i przyjazne bakterie

  Brałam błonnik razem z probiotykiem acidolac, żeby poprawić perystaltykę jelit i pozbyć się przykrych i strasznie uciążliwych zaparć. Powiem szczerze,...
  chmura
 • Przedwczesny wytrysk – wstydliwy problem

  Jakbym czytał o sobie ;) Na początku lekarz dał mi viagrę, ale i tak kazał brać po pół tabletki, więc przerzuciłem się na te tabletki, co Ty, żeby nie...
  bartolo
 • Dyspepsja, czyli niestrawność

  " Oprócz zmian w sposobie odżywiania pacjent powinien przyjmować leki hamujące wydzielanie kwasu solnego"
  ???
  Przy niestrawności, kiedy ewidentnie brak ...
  Sal

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersi

Otyłość zwiększa ryzyko zachorowania na raka piersiCukrzyca lub otyłość u kobiet po 60. roku życia znacząco zwiększa szanse na rozwinięcie się u nich raka piersi. Tak wynika z badań naukowców ze szwedzkiego uniwersytetu w Lund, którzy swoje obserwacje zaprezentowali podczas sympozjum dotyczącego raka piersi w San Diego.

 

 

Aby dokonać jak najbardziej wyczerpującej analizy problemu, przeanalizowano dokładnie dane zdrowotne ponad 23 tysięcy osób z południowo-zachodniego rejonu Szwecji.

– Odkryliśmy, że cukrzyca u kobiet dorosłych i otyłość u pań, które przekroczyły 60. rok życia, w znaczący sposób zwiększają ryzyko zachorowania na raka piersi – mówi Hakan Olsson, profesor z Zakładu Onkologii i Epidemiologii Nowotworów uniwersytetu w Lund. – To użyteczna informacja, zwłaszcza dla tych kobiet, które chcą znać zagrożenie i podejmować odpowiednie kroki, aby zmniejszyć to ryzyko.

Reklama
Reklama

 

Olsson wraz z grupą naukowców przeanalizował dane medyczne 2724 pacjentów z okresu 10 lat sprzed zdiagnozowania u nich raka, a także dane 20 543 osób, u których choroba nigdy się nie rozwinęła. Badacze odkryli, że u kobiet po sześćdziesiątce otyłość aż o 55 procent zwiększała szanse zachorowania na raka piersi.

– Około 15 spośród 100 otyłych kobiet zachoruje na ten rodzaj nowotworu, tymczasem w całej populacji przydarzy się to 10 osobom na 100 – komentuje Olsson.

U kobiet cierpiących na cukrzycę ryzyko wystąpienia raka piersi było większe o 37 procent (jeśli cukrzyca została zdiagnozowana do czterech lat przed wykryciem nowotworu).

U kobiet z wyjątkowo niskim poziomem lipidów we krwi (przede wszystkim cholesterolu) występowało o 25 procent większe ryzyko rozwinięcia się raka piersi. Wyższy poziom lipidów wiązał się z mniejszymi szansami na zachorowanie. Naukowcy wciąż nie poznali mechanizmów wpływających na taki stan rzeczy. Profesor Olsson uważa, że badanie to musi zostać powtórzone, tym razem na innej części populacji.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA