Zimą coraz więcej osób zauważa na twarzy rozszerzone i pękające naczynka. To rezultat wychodzenie na mróz bez wcześniejszego zabezpieczenia twarzy kremem z dodatkiem filtrów UV. Zimą skóra traci wilgotność prawie dwa razy szybciej niż latem, staje się szorstka i podrażniona. Rozszerzone i pękające naczynka włosowate to objaw kruchości ich ścianek. Sprzyjają temu zaburzenia krążenia, nadciśnienie tętnicze i duże wahania temperatury.

 

 

Rozszerzone naczynia na twarzy są pochodzenia tętniczego, a na nogach żylnego. Zapobieganie im i leczenie w obu przypadkach jest inne. Naczynia włosowate są niedostrzegalne gołym okiem, tworzą w tkankach gęstą sieć między tętnicami i żyłami. W 1cm sześc. ciała dorosłego człowieka ich łączna długość może dochodzić do 2 km.

 

Zmiany naczyniowe

Zmiany skórne mają formę plam, guzków lub „pajączków”, zawsze w odcieniu czerwonym (od różowego do brunatno- lub sinoczerwonego). Najbardziej szpecą tzw. naczyniaki płaskie. Umiejscawiają się na karku lub twarzy i nie są wyczuwalne dotykiem. Te czerwone plamy o różnym kształcie i wielkości z czasem bledną, a niekiedy całkowicie zanikają.

Z kolei brunatnoczerwone lub sinoczerwone wypukłe guzki zwane naczyniakami jamistymi, występujące najczęściej na owłosionej skórze głowy, uaktywniają się we wczesnym dzieciństwie i powiększają się wraz ze wzrostem dziecka. Niekiedy także ustępują samoistnie.

Niewielkie czerwone guzki z promieniście rozchodzącymi się naczyniami włosowatymi przypominającymi „pajączki” to naczyniaki gwiaździste. Powstają na skutek rozrostu naczyń włosowatych i drobnych naczyń tętniczych. Najczęściej skaza ta dotyczy skóry twarzy lub tułowia dzieci i kobiet.

U osób starszych pojawiają się czasami na tułowiu okrągłe rubinowoczerwone zmiany, tzw. naczyniaki starcze. Powstają na skutek choroby wątroby i starzenia się skóry.

 

Rozszerzone naczynka

Do końca nie wyjaśniono przyczyny pękania naczynek włosowatych. Skłonność do tworzenia się tych zmian bywa uwarunkowana genetycznie. Najczęściej pojawiają się u osób nadużywających kąpieli słonecznych (również solarium) oraz na skutek zaburzeń hormonalnych, a w związku z tym zażywania środków antykoncepcyjnych zawierających estrogeny.

Skóra naczynkowa jest trudna do pielęgnacji, nie toleruje gorącej wody, wymaga kosmetyków zawierających substancje uszczelniające i wzmacniające je.

Najbardziej narażono na działanie wiatru i mrozu są dłonie, twarz, a szczególnie nos, policzki i usta. Należy zabezpieczać je kremami nawilżającymi lub półtłustymi, nie żelami. Najmniejsze nawet odmrożenie pozostawia trwały ślad na skórze, która staje się opuchnięta, sina, na przemian czerwienieje i blednie. Usta bezwzględnie należy posmarować ochronną pomadką zawierającą glicerynę. Szminki w tym chłodnym okresie mogą spowodować wysuszenie ust.


Zabiegi w gabinecie lekarskim

Zabieg likwidacji rozszerzonych naczynek na twarzy powinien być wykonywany przez lekarzy posiadających odpowiednie doświadczenie i sprzęt umożliwiający obserwację małych struktur (01–0,4 mm) w dużym powiększeniu.

 

Krioterapia – to zamrażanie pajączków ciekłym azotem. Skóra w miejscu zetknięcia się z azotem ma odczyn lekko zapalny, ale wkrótce goi się, a naczynko zarasta i zanika.

Laser – wiązka światła jest pochłaniana przez czerwony barwnik krwi. Szybkie podgrzanie krwinek powoduje zamknięcie naczynka i jego zniknięcie, bo krew już nie krąży.

Sonoforeza – lekarz masuje miejsca z pajączkami końcówką urządzenia emitującego ultradźwięki. Preparaty pielęgnacyjne wnikają głęboko pod skórę. Naczynka się obkurczają.

Metoda obliteracji – polega na wstrzykiwaniu leku w miejsca, w których doszło do rozszerzenia i pęknięcia naczynek na kończynach dolnych. Powoduje to ich zarośnięcie i uniedrożnienie. Jej działanie jest miejscowe i nie wywołuje skutków ubocznych. Nie powinno się wstrzykiwać preparatu poniżej kostki, bo może to zamknąć naczynia odprowadzające krew ze stopy.

Metoda „salami” – nacina się skalpelem, milimetr po milimetrze, miejsca drobnych rozgałęzionych wynaczynień wzdłuż przebiegu uszkodzonego naczynka. Z powodu przerwania ciągłości zamykają się one po pewnym czasie.

 

Zabieg kosmetyczny

Oprócz pielęgnacji cery w domu, zaleca się korzystanie z zabiegów w gabinecie kosmetycznym poprawiających stan skóry. Aby zmniejszyć popękane naczynka używa się preparatów z wyciągami z kasztanowca i arniki górskiej Wspomagają one krążenie krwi, działają przeciwzapalnie, zmniejszają zaczerwienienie, zwężają drobne naczynka i wzmacniają ścianki naczyń.

Po oczyszczeniu cery i nałożeniu serum stosuje się maskę algową z rutyną, ułatwiającą wchłanianie dobroczynnych składników. Kojąco na skórę działa ekstrakt z oczaru, a właściwości obkurczające i wzmacniające naczynia krwionośne, a także przeciwdziałające ich pękaniu posiada wyciąg z kwiatów dzikiego mirtu.

 

Małgorzata Szymańska

 

***

 

Domowa maseczka na rozszerzone naczynka

4 łyżeczki zmielonego ziela ruty wymieszać z 2 łyżeczkami sproszkowanego siemienia lnianego i zalać taką ilością przegotowanej, schłodzonej wody, aby otrzymać dość gęstą papkę. Na wcześniej przygotowane waciki rozłożyć papkę i nałożyć je na miejsca, gdzie występują rozszerzone naczynka (np. na policzkach czy brodzie). Maseczkę nakładać codziennie na pół godziny przez okres trzech tygodni.