Bolą, pieką, krwawią, utrudniają chodzenie, a przede wszystkim wyglądają nieestetycznie, zwłaszcza w odkrytym obuwiu. Pękające pięty, bo o nich mowa, to przypadłość, która może mieć podłoże genetyczne, jednak najczęściej powstaje na skutek zaniedbania. Dlatego warto pamiętać, że o skórę stóp należy dbać w takim samym stopniu, jak o skórę rąk czy twarzy.

 

Skóra na stopach jest czterokrotnie grubsza niż w innych miejscach, dlatego też ciężko jest jej wchłonąć wilgoć. Jest wyposażona w dużą ilość gruczołów potowych, lecz niestety nie posiada mieszków włosowych ani gruczołów łojowych, które chroniłyby ją przed uszkodzeniami. Gdy dojdzie do zranienia, skóra na stopach jest podatna na wszelkie infekcje. Pęknięcia mogą być spowodowane między innymi źle dobranymi, zbyt ciasnymi butami. Do przesuszenia skóry przyczynia się często nieodpowiednia dieta oraz niedostateczna ilość wypijanych płynów.

Reklama

 

Przyczyny

Do najczęstszych przyczyn pękania pięt zalicza się między innymi:

  • nieodpowiednio dobrane obuwie
  • niewłaściwą dietę (ubogą w witaminę A)
  • chodzenie boso
  • nadwagę
  • cukrzycę
  • choroby tarczycy
  • choroby układu krążenia

 

Domowe zabiegi

Przy drobnych i płytkich pęknięciach pięt z problemem można sobie poradzić domowymi sposobami. Popękane stopy moczymy w ciepłej wodzie z odrobiną mydła lub płatków mydlanych i kilkoma kroplami oliwki. Po około 20 minutach ścieramy zrogowaciały naskórek – najlepiej specjalną tarką lub pumeksem. Ten ostatni po każdym zabiegu trzeba dokładnie odkazić, gdyż nieczyszczony staje się siedliskiem grzybów. Następnie stopy delikatnie suszymy i nacieramy kremem do stóp, przy okazji je rozmasowując, co przyniesie dodatkową ulgę. Aby wzmocnić efekt regeneracji skóry, zabieg należy wykonać przed snem, a na noc założyć bawełniane, bezuciskowe skarpetki.

Innym sposobem na doskonałe zmiękczenie i wygładzenie skóry stóp, zwłaszcza pięt, jest kąpiel z użyciem siemienia lnianego. Garść nasion należy zalać wrzącą wodą (około 2 l). Po ostudzeniu naparu moczymy w nim nogi przez 15 minut. Po zabiegu nie powinno się wycierać stóp, lecz pozwolić im powoli wyschnąć, tak aby skóra mogła wchłonąć płukankę.

Dużą ulgę spękanym piętom przynosi również kąpiel w jodowanej soli kuchennej. Kąpiel ta ma walory lecznicze. Sól zmiękcza zrogowaciały naskórek, który łatwo poddaje się peelingowi. Na koniec warto wmasować w stopy krople lub krem z witaminą A. Taki zabieg pielęgnacyjny zaleca się wykonywać co dwa dni.

 

Zalecenia

Jeżeli pękające pięty stanowią stały defekt kosmetyczny i nie umiemy sobie z nim poradzić domowymi sposobami, warto się wybrać do profesjonalnej kosmetyczki, która dobierze odpowiednie kosmetyki oraz zastosuje specjalne maski nawilżające.

W sytuacji, gdy pięty pomimo stosowania domowych zabiegów i wizyt w gabinecie kosmetycznym są wciąż popękane, poranione, sprawiają ból podczas chodzenia oraz widać na nich zmiany chorobowe, należy szukać pomocy u specjalisty dermatologa, który z pewnością zaleci najlepsze metody leczenia.