To choroba zakaźna wywoływana przez wirus herpes virus varicella, ten sam, który wywołuje ospę wietrzną. Najczęściej dotyka osoby dorosłe. Półpaścem możemy zarazić się od osoby chorej na ospę, a osoby mające styczność z chorymi na półpaśca, mogą zachorować ospę. Istnieje natomiast małe prawdopodobieństwo, że zarazimy się półpaścem od pacjenta, który cierpi na tę chorobę. Okres zakażania wynosi: ok. 3–4 dni. Okres wylęgania choroby: 3–5 tygodni. Czas trwania choroby: 2–3 tygodnie.

 

Objawy

  • Ogólnie złe samopoczucie
  • Nerwobóle
  • miany skórne (w większości przypadków)
  • Wysoka gorączka (nie zawsze)
  • Ból głowy i gardła(nie zawsze)

Zmiany skórne przechodzą kilka etapów. Najpierw są to płaskie plamy, potem grudki, następnie pęcherzyki wypełnione przezroczystym płynem surowiczym. Po ich pęknięciu pozostają strupy. Pojawiają się głównie na górnej części ciała: na twarzy, tułowiu, klatce piersiowej. Najczęściej nie powodują blizn.

Wysoka temperatura utrzymuje się ok. 5 dni, zmiany skórne – trochę dłużej. Najdłużej utrzymującym się objawem może być neuralgia, czy nerwobóle, które potrafią dokuczać pacjentom nawet do pół roku. W niektórych przypadkach są oni nawet kierowani do poradni leczenia bólu.

Reklama

 

Leczenie

Leczenie – głównie objawowe. Stosowane są środki przeciwbólowe, a także środki dezynfekujące skórę i poprawiające odporność. W zaawansowanym stadium półpaśca należy nie opuszczać domu, pić dużo płynów.

Środki antywirusowe (np. Acyklovir i Heviran) złagodzą przebieg choroby tylko wtedy, gdy podane zostaną w kilka godzin po zakażeniu.

 

Powikłania

Kontaktu z chorymi powinny unikać kobiety w ciąży – zarażenie w I trymestrze grozi powikłaniami. Gdy dochodzi do zakażenia śródmacicznego, dziecko może urodzić się z ospą wietrzną lub półpaścem. Wtedy choruje także matka.

 Jeśli wysypka pojawi się w okolicach uszu, choroba może doprowadzić do pogorszenia słuchu. Wskutek choroby dojść może do uszkodzenia mięśni odpowiedzialnych za poruszanie gałkę oczną. Zdarza się, że wysypka pojawia się na narządach płciowych i wewnętrznych. W pierwszym przypadku doprowadzić może do grzybicy, w drugim – do bolesnych dolegliwości (ból brzucha).

 

UWAGA: wystąpienie półpaśca w młodym wieku może być sygnałem innej choroby (układowej, gruźlicy lub nowotworu).