UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Bliznowiec

Szanowny Panie Profesorze!

Przed rokiem spadłam z konia i doznałam skomplikowanego złamania kości ramieniowej. Byłam leczona operacyjnie, założono mi płytkę. Kość zrosła się prawidłowo, ale niestety po operacji pozostała brzydka blizna. W dodatku cały czas powiększa się. Zgłosiłam się do lekarza, a ten powiedział, że to bliznowiec i zaproponował powtórną operację polegającą na usunięciu tej szpecącej blizny. Dodał jednak, że może ona pojawić się w tym samym miejscu, a nawet być większa. Co to jest ten bliznowiec? Jak go leczyć? Czy rzeczywiście tylko operacja może mi pomóc?

 

Szanowna Pani!

Bliznowiec to nadmiernie przerośnięta tkanką włóknistą blizna. Pojawia się on w miejscu uszkodzenia skóry w wyniku nieprawidłowego procesu gojenia się rany, z powstawaniem zbyt dużej ilości kolagenu. Bliznowce mogą wystąpić wszędzie, najczęściej jednak tworzą się na skórze klatki piersiowej, pleców i ramion. Są zazwyczaj następstwem urazu po operacji, rany, oparzenia, a nawet rozległego trądziku. Opisywano także przypadki bliznowacenia drobnych zadrapań, ukąszeń owada, a nawet po iniekcji. Skłonność do tworzenia bliznowców jest cechą bardzo indywidualną i niewątpliwie dziedziczną. Większą tendencją do powstawania bliznowców charakteryzują się ludzie rasy czarnej.

Typowy bliznowiec ma postać gładkiej, wyraźnie uniesionej ponad powierzchnię ciała, twardej blizny o różowym zabarwieniu. Może dawać świąd, a jego okolica może być nadwrażliwa na dotyk, a nawet bolesna. Poza tym, bez względu na płeć, to także niewątpliwie problem natury kosmetycznej. Zwłaszcza że ma niekiedy – jak w Pani przypadku – skłonność do zwiększania swoich rozmiarów. Każdy bliznowiec powinno się pokazać lekarzowi. On zadecyduje o sposobie lego leczenia. Ja – korespondencyjnie – nie mogę tego uczynić. Mogę jedynie powiedzieć, że na szczęście bliznowce zazwyczaj podczas prawidłowego leczenia wyraźnie się zmniejszają. Poza tym są zupełnie niegroźne dla życia i nie mają związku z chorobą nowotworową.

Niestety jak Panią uprzedził lekarz – nawrót jest możliwy, a dodatkowe leczenie może być długotrwałe. Nie zawsze polega na zabiegu chirurgicznym, czasem wystarczy leczenie miejscowe z zastosowaniem maści, a nawet iniekcji sterydowych. Obecnie prowadzi się doświadczenia nad nowymi metodami leczenia bliznowców, które obejmują użycie lasera i leków doustnych. Ja osobiście mam bardzo dobre doświadczenie z zastosowaniem kremu z masy perłowej No-Scar. Sądzę, że powinna jej Pani spróbować.

 

Prof. Manuel Fernandez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA

 

 

Polecany produkt
Działanie kremu z masy perłowej No-Scar świetnie uzupełnia preparat No-Scar Perła w kapsułce stymulujący procesy redukowania blizn. REKLAMA