UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Choroba zwyrodnieniowa stawów

Panie Doktorze,

moja siostra od lat narzeka na bóle bioder i kolan, odczuwa też dolegliwości ze strony kręgosłupa. Nasilają się one jesienią, a także w związku ze zmianami pogody. Coraz bardziej ograniczają możliwość noszenia ciężkich rzeczy, np. toreb z zakupami. W łokciach, nadgarstkach i kolanach bardzo często słychać „trzaski”, taki dźwięk, jakby ktoś łamał np. patyk. Zdjęcie rentgenowskie całego kręgosłupa pokazało, że właściwie zarówno w części szyjnej, piersiowej, jak i lędźwiowej są duże zmiany zwyrodnieniowe i liczne osteofity. To ponoć tłumaczy ból. Stawy biodrowe, mimo że najbardziej dolegliwe, są natomiast prawidłowe. Lekarz powiedział, że w tej sytuacji w grę wchodzi wyłącznie leczenie objawowe (środki przeciwbólowe w stanach zaostrzenia i rozgrzewające maści). Wspomniał też o rehabilitacji, zalecił preparat z glukozaminą. Proszę Pana o radę, co jeszcze można zrobić, co przyjmować, aby nie przesadzić ze specyfikami przeciwbólowymi, a osiągnąć jakąś poprawę.

 

Szanowna Pani.

Są choroby, które można wyleczyć, ale są i takie, które wyleczyć się nie dają – a co więcej – bywają nieuchronne, zwłaszcza w późniejszym wieku. Do takich przypadłości należy ta, na którą najpewniej cierpi Pani siostra – choroba zwyrodnieniowa stawów. Jak podają statystyki, dotyka ona około 60 proc. osób powyżej sześćdziesiątki. Choć zaznaczyć trzeba, że zwyrodnienie stawów przytrafia się także osobom młodszym, a niekiedy nawet bardzo młodym. Choroba nie daje się zatrzymać, a cel leczenia sprowadza się do opóźniania toczącego się procesu zwyrodnieniowego i łagodzenia bólu. W tej chorobie jest on bardzo dotkliwy i wraz z ograniczeniem ruchomości stawów, a w konsekwencji – najczęściej poruszania się, stanowi ogromny życiowy dyskomfort.

Zwyrodnienie stawów to – mówiąc obrazowo – skutek zużywania się organizmu w miarę upływu lat, sygnał „wysłużenia” układu kostnego. Kłopoty ze stawami często wynikają z przeciążenia, są następstwem wykonywanej pracy, miewają też podłoże organiczne, bywają też uwarunkowane genetycznie.

Bezpośrednim lekarzem, który może pomóc w utrzymaniu naszych stawów we właściwej kondycji, jest lekarz pierwszego kontaktu, który – jeśli uzna taką konieczność – skieruje do specjalisty w rejonie, a ten w razie konieczności do ośrodka klinicznego, gdzie następuje ostateczna diagnoza. W leczeniu najczęściej stosuje się ćwiczenia rehabilitacyjne, leczenie balneologiczne i klimatyczne, sanatoryjne. Z leków – niesterydowe leki przeciwzapalne. Z Apteki Andyjskiej polecam tak w profilaktyce, jak i leczeniu dolegliwości stawowych: VILCACORĘ Z CHRZĄSTKĄ REKINA, CHUCHUHUASI i IPORURU oraz takie preparaty, jak ARTRO PROTECT, A-Z CORAL CALCIUM.

 

Dr Felipe Mirez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA