UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Nawracające anginy

Panie Doktorze

Moja 13-letnia córka każdej zimy choruje na anginę. Lekarz zawsze przepisuje antybiotyki, które rzeczywiście pomagają, jednak ja wolałabym nie „faszerować” córki silnymi lekami. Czy są jakieś roślinne preparaty, które mogłyby jakoś uodpornić ją na tę infekcję?

 

Może na początek o samej anginie kilka słów.

To choroba zakaźna, wywoływana przeważnie przez wirusy (w 70 proc.), zaś w 30 proc. przez bakterie. Jej objawem jest wysoka gorączka oraz silny ból gardła, który nasila się przy przełykaniu. Mogą pojawić się bóle brzucha, nudności i wymioty. Często na migdałkach tworzy się żółtobiały ropień. Okoliczne węzły chłonne, a zwłaszcza podżuchwowe, powiększają się i stają się silnie bolesne. Chory traci apetyt, jest obolały i silnie się poci.

Charakterystycznym objawem wirusowego zapalenia migdałków jest tzw. angina rumieniowa, w której występuje silne przekrwienie błony śluzowej gardła, ale na migdałkach nie ma nalotów. Białe naloty charakterystyczne są dla anginy zatokowej, zaś żółtawe, prześwitujące przez błonę śluzową zmiany punktowe – wskazują na anginę grudkową. Infekcja wirusowa jest przeciwwskazaniem do podawania antybiotyku, nie zwalczy on wirusa, a zabijając limfocyty, zmniejsza naszą odporność.

Angina wirusowa trwa zazwyczaj 5–7 dni, dłużej utrzymują się objawy anginy bakteryjnej, powodowanej głównie przez paciorkowce.

Na szczęście paciorkowiec jest podatny na większość antybiotyków. Kurację należy przeprowadzić do końca, nawet jeżeli objawy choroby ustąpią wcześniej. Zaleca się również płukanie gardła lub ssanie tabletek o działaniu przeciwzapalnym i dezynfekującym jamę ustną, a w przypadku powiększonych i bolesnych węzłów chłonnych zastosowanie okładów ogrzewających gardło. Wskazane jest też picie dużej ilości ciepłych płynów, np. herbaty z cytryną, sokiem malinowym i miodem.

Angina jest chorobą, której nie wolno lekceważyć, gdyż skutki jej niewyleczenia mogą prowadzić do groźnych powikłań, w tym do zapalenia mięśnia sercowego, stawów czy nerek.

Ponieważ, jak Pani pisze, córka często miewa anginy, proponuję dwa razy w roku, wczesną wiosną i wczesną jesienią zastosować profilaktycznie kurację z użyciem preparatów: VILCACORA i MUÑA-MUÑA.

 

Dr Felipe Mirez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA