UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Tłuszczaki

  Może musk se,, wycisknoleś"?
  Chelmód
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Chciałam napisać: problem ze szwagierką
  Kami
 • Kleptomania. Chory czy złodziej?

  Doris ja mam podobny problem, tez z bratową. Pcha się do nas ciągle pod pretekstem pomocy w pracach domowych a tak naprawde nas okrada. Ja nie chce, ż...
  Kami
 • Nowotwory kości

  Witam.. Mój ojciec ma raka kości i, wykryty w lutym tego roku. Lekarze dali mu kilka miesięcy życia. W tej chwili jak on to nazywa "chodzi na imprezy ...
  anita

Porady eksperta. Sklerodermia

Szanowny Panie Doktorze!

Interesują mnie przyczyny i możliwy przebieg sklerodermii. Zwłaszcza to, czy są szanse na całkowite wyleczenie? Lekarz, kierując do dermatologa córkę mojej siostrzenicy, zasugerował właśnie takie schorzenie.

 

Szanowna Pani.

Sklerodermia – po polsku twardzina, jest chorobą wprawdzie dość sporadycznie, ale jednak spotykaną. Ma ona charakter przewlekły. Polega na narastającym stwardnieniu skóry oraz tkanki podskórnej, co spowodowane jest nadmiernym rozrostem kolagenu. Jej podłożem są procesy autoimmunoagresji – gdzie organizm produkuje przeciwciała przeciwko własnym komórkom. Sklerodermia występuje w dwóch postaciach – ograniczonej, w której proces chorobowy dotyczy skóry palców, przedramion i twarzy, oraz układowej, gdzie zmiany mają miejsce w większych obszarach skóry, obejmują układ naczyniowy, mięśniowy, kostny, a także narządy wewnętrzne.

Zmiany skórne mają charakter twardych, wyraźnie odgraniczonych ognisk bladoporcelanowej barwy. W pierwszym okresie są one otoczone wyraźną obwódką barwy fioletowej. Z upływem czasu ulegają przebarwieniu i zanikają.

Łagodną formą sklerodermii jest zespół CREST. Występują w nim ogniskowe zwapnienia, pojawia się napadowy skurcz tętnic w obrębie rąk, rzadziej stóp, zwany zespołem Raynauda, pajączki naczyniowe, oraz zaburzenia przełykania. Stopniowo w zespole tym dochodzi do zwiększenia ilości wiązek kolagenu z ich jednoczesnym pogrubieniem, odczyn zapalny zanika, zanikają też przydatki skórne „zatopione” – jak to ujmują podręczniki histologii – w kolagenie. Leczenie pozostaje w gestii lekarza specjalisty. Mogę jedynie, jako wspomaganie leczenia, polecić VILCACORĘ, CANCHALAGUĘ, ACEITE DE COPAIBA oraz ZARZAPARILLĘ.

 

Dr Felipe Mirez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA