UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Porady eksperta. Wiórki czy tabletki?

Panie Profesorze,

czy istnieją różnice w efektach leczenia roślinami andyjsko-amazońskimi w postaci standaryzowanych tabletek a odwarami z kory, korzeni i liści tychże roślin leczniczych?

 

Studiując „Ziołolecznictwo Andyjskie i Amazońskie” uważny czytelnik może dostrzec, że w moim kraju rośliny lecznicze od wielu wieków stosowane są przede wszystkim w formie odwarów i naparów, chociaż także i w innych formach – na przykład soków roślinnych, otrzymywanych przez nacinanie roślin lub wytłaczanie z nich soków albo żywic.

Obecnie w Peru od kilku lat wdrażany jest projekt połączenia tradycyjnej wiedzy curanderos i naukowej, akademickiej wiedzy lekarzy klinicystów. Stykając się z różnymi aspektami budzącej mój głęboki szacunek i podziw naturalnej medycyny inkaskiej uważam, że ze względu na dobro pacjentów postać podawanego leku powinna być dobrana w ten sposób, by jej działanie było optymalne.

Formy kapsułek i ekstraktów są formami nowoczesnymi. Ich zaletą jest przede wszystkim możliwość łatwego i niekłopotliwego przyjmowania.

Nie wszystkie jednak rośliny mogą być preparowane w kapsułki. Przy niektórych konieczna jest np. cieplna obróbka surowca roślinnego w wodzie, po to, żeby aktywne związki mogły się uwolnić i zamanifestować swoje dobroczynne oddziaływanie. Znane są też rośliny lecznicze, których odwary posiadają tak nieprzyjemny, gorzki smak, że większość chorych nie jest w stanie ich przełknąć. I z tych powodów muszą być zamknięte w kapsułce. Rozumiejąc to, farmaceuci produkują ekstrakty z roślin, które w porównaniu z naparami czy odwarami są łatwiejsze do przyjmowania, ponieważ nie trzeba ich każdorazowo przygotowywać. Ekstrakty mają mniejszą objętość, co też jest istotne, ponieważ są pacjenci, którym nie wolno przyjmować dużych ilości płynów. Poza tym ekstrakty można dłużej przechowywać niż susz.

Oczywiście to, z jakiej postaci zdecyduje się korzystać pacjent zależy od konkretnych potrzeb i decyzji prowadzącego lekarza. Współpracując z wieloma osobami używającymi na co dzień różnych roślin leczniczych, mogę powiedzieć, że formy mniej lub bardziej przetworzone laboratoryjnie cieszą się większą popularnością wśród lekarzy prezentujących „akademickie” podejście, zaś formy nieprzetworzone, takie jak np. wiórki kory lub susz roślinny – wśród prezentujących podejście bardziej „tradycyjne”. Ja preferuję metody naturalne.

 

Prof. Manuel Fernandez


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA