UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Dna moczanowa

  Ja sie wyleczyłam też urarthone, a teraz mój syn ma to samo i też bierze ten sam lek. u niego poprawa duzo szybciej niz u mnie, ale to pewnie dlatego,...
  Adam
 • Kaszel – jakie są jego przyczyny i jak sobie z nim...

  Mój synek kaszle jak jest przeziębiony. Niestety czasami ten kaszel jest naprawdę paskudny, dlatego podaję mu od razu syrop przeciwzapalny, żeby infek...
  jamira
 • Śpiączka patologiczna i farmakologiczna

  Dzień Dobry! Dzisiaj o godzinie 5:45 wezwałem pogotowie do mojej babci, posiada ona chorobę taka jak: astma, wziewki nie działały do ustne więc wezwal...
  Jacek
 • Kolagen dla twoich stawów

  Przy problemach na stawy zdecydowanie polecam Collaflex. Mi pomógł na bolące i piekące stawy.
  Arleta

Przesilenie, które przychodzi razem z wiosną

Przesilenie, które przychodzi razem z wiosnąZa oknem wiosna – ciepło i słonecznie – a wiele osób nie ma siły cieszyć się otaczającą aurą. Czujemy się rozdrażnieni, senni, zmęczeni i mało atrakcyjni wizualnie. Zamiast jednak użalać się nad sobą, warto porządnie się wyspać, a potem szeroko otworzyć okno. I wsiąść na rower, by wybrać się na długą wycieczkę.

 

Wysokokaloryczna zimowa dieta, ograniczenie aktywności fizycznej, a przede wszystkim brak światła słonecznego sprawiają, że wczesną wiosną trudno się nam wybudzić z zimowego snu i przestawić na inne tory. Brakuje nam energii nie tylko do pracy, ale nawet do wykonywania podstawowych obowiązków. Właściwie nic nam się nie chce. Czujemy się źle, niechętnie też spoglądamy w lustro. Jesteśmy bladzi, zmęczeni i sfrustrowani tym, że wyraźnie przybyło nam kilka kilogramów... I jak tu być pięknym wiosną?

Reklama
Reklama

 

Postaw na słońce

Jedną z przyczyn naszego zmęczenia i zniechęcenia jest brak światła słonecznego. Ma ono wpływ na niemal wszystkie procesy zachodzące w organizmie. Pod wpływem promieni słonecznych w skórze wytwarza się nie tylko niezbędna dla zdrowia kości i poprawnego działania systemu immunologicznego witamina D, lecz także tlenek azotu. Powoduje on rozszerzenie naczyń krwionośnych, co zdecydowanie poprawia ukrwienie narządów wewnętrznych i wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi, a także korzystnie działa na libido (zwłaszcza pań). Promienie słonecznie działają też antyseptycznie, unieszkodliwiając bakterie i wirusy. Pomagają wyregulować rytm snu i czuwania.

Słońce ma też ogromny wpływ na nasze samopoczucie, gdyż pod jego wpływem zwiększa się produkcja serotoniny, dzięki czemu poprawia się nasz nastrój. Dlatego właśnie po zimie, kiedy słońca było zbyt mało, czujemy się osłabieni i senni.

 

Wziąć urlop albo zwolnić obroty

Co, oprócz mądrej ekspozycji na słońce, warto teraz dla siebie zrobić? Zdaniem wielu lekarzy najlepszym sposobem na pokonanie wiosennego osłabienia jest po prostu wzięcie urlopu. Najbardziej przydaje się on bowiem nie w wakacje, kiedy organizm funkcjonuje w sposób bardzo wydajny, ale właśnie wiosną, kiedy spada poziom naszych sił witalnych i potrzeba nam naładować baterie.

A jeśli nie możemy pozwolić sobie na przerwę w obowiązkach? Musimy przynajmniej trochę zwolnić. Przede wszystkim nie powinniśmy w tym okresie brać na siebie zbyt dużo. Musimy się starać więcej odpoczywać. Ważne jest więc, by porządnie się wysypiać (nie krócej niż 8 godzin), jak najdłużej przebywać na świeżym powietrzu i zwiększyć aktywność fizyczną. To na pewno poprawi samopoczucie, a także korzystnie wpłynie na sylwetkę. Warto też zmienić dietę (na lżejszą) i jeść więcej warzyw i owoców, starając się uzupełnić niedobory żywnościowe. W tym ostatnim pomoże nam też przyjmowanie naturalnych suplementów diety.

 

Ważna profilaktyka

Pamiętajmy, że złe samopoczucie, zmęczenie i senność może też być objawem różnych schorzeń (np. anemii). Dlatego wiosną warto wykonać przynajmniej podstawowe badania medyczne oraz udać się na przegląd do stomatologa. Taka troska o własne zdrowie to także dobry sposób na poprawienie sobie nastroju.


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA