UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Głóg – zastosowania lecznicze

  Oj tak, głóg jest niezwykłą rośliną. Warto pamiętać o właściwościach wyciszających kwiatostanu oraz ułatwiających zasypianie. Wszyscy z napięciem nerw...
  Czarnulka
 • Sztuczne łzy – ratunek dla oczu

  oo tez ich uzywam! sa tanie i bardzo wydajne ;)
  agata
 • Leczenie bólu przewlekłego

  Moja mama cierpiała na przewlekły ból, ulgę przyniósł dopiero zabieg przecięcia szwów nożem chirurgicznym. Trochę nam zajęło znalezienie lekarza który...
  Piotrek
 • Świerzbiączka

  a czy leczenie podobne?? ja chyba mam świerzb i nie wiem co z tym robić :
  mimi

Przewlekły ból to efekt emocji

Przewlekły ból to efekt emocjiBadanie tomografem mózgu udowodniło – po raz pierwszy – że chroniczny ból może być emocjonalną odpowiedzią na urazy i obrażenia. Emocjonalny stan mózgu tłumaczy, dlaczego różne osoby reagują inaczej na podobne dolegliwości: jedni wracają do zdrowia, inni dalej odczuwają ból.

 

Ważną rolę odgrywa tu interakcja, która zachodzi pomiędzy dwoma obszarami mózgu: korą czołową oraz jądrem półleżącym.

Profesor Vania Apkarian z Northwestern University, który kierował badaniami, powiedział:

– Sam uraz nie tłumaczy nieustającego bólu. To prawdopodobnie łączny rezultat urazu i stanu mózgu. Im bardziej emocjonalnie mózg na początku reaguje na uszkodzenie, tym bardziej prawdopodobne, że ból pozostanie, nawet jeśli rana czy obrażenie się zagoją. Być może wynika to z tego, że te części mózgu są bardziej pobudzone u niektórych osób, lub niektóre genetyczne albo środowiskowe czynniki predysponują je do tak pobudliwych interakcji.

Reklama
Reklama

 

W badaniu udział wzięło 40 ochotników, którzy przez okres nie krótszy niż miesiąc i nie dłuższy niż cztery miesiące cierpieli na przewlekły ból pleców. W ciągu roku każdy z uczestników eksperymentu czterokrotnie został poddany badaniu mózgu tomografem komputerowym. Dzięki wynikom tych badań naukowcy byli w stanie przewidzieć – z 85-procentową dokładnością – kto będzie cierpiał z powodu chronicznego bólu.

Zdaniem profesora Apkariana, to jądro półleżące uczy resztę mózgu, jak oceniać poszczególne sytuacje i reagować na nie. Prawdopodobnie w reakcji na pierwszy sygnał bólu, jaki dociera do mózgu, „tworzy się” ból przewlekły.

 

Źródło: Telegraph.co.uk


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA