Akupresura, rodzaj masażu punktowego, polega na masowaniu i uciskaniu różnych unerwionych punktów – receptorów, refleksów – znajdujących się na naszym ciele. Jak wynika z zachowanych historycznych przekazów, akupresurę stosowano już w starożytnym Egipcie, Azji i Południowej Ameryce. Akupresura stóp, zwana także refleksoterapią, pochodzi z początków XX wieku.

Jak w lustrze

Na ciele człowieka – m.in. w małżowinach usznych, na dłoniach i stopach, na twarzy – rozmieszczone są tzw. strefy refleksyjne, odzwierciedlające wszystkie narządy wewnętrzne. Najważniejsze zgrupowania stref znajdują się w stopach – w podeszwie stopy umiejscowione są zakończenia ponad 7000 nerwów, które mają bezpośrednie połączenie z mózgiem, a równocześnie z wszystkimi częściami ciała.

Impulsy wywoływane odpowiednim masażem stóp przesyłane są do wszystkich obszarów ciała i mózgu.

Masaż stref refleksyjnych powoduje lepszy przepływ krwi i bioenergii do organu, z którym masowana strefa jest powiązana, wyzwala energię życiową i aktywizuje siły witalne, wzmacniając tym samym siły obronne organizmu.

 

„Chodzenie” kciukiem

Masaż refleksów na stopach polega na „chodzeniu” kciukiem i innymi palcami (niektórzy terapeuci do uciskania konkretnych punktów wykorzystują także łokcie, kolana albo stopy) z jednostajną siłą ucisku, jednak pod zmiennym kątem działania, przechodząc w kolejności miejsca zdrowe, chore i na powrót miejsca zdrowe. Masaż profilaktyczny polega na dokładnym „przejściu” terapeutycznym całej stopy.

Wybrane miejsca na powierzchni skóry powinny być intensywnie pocierane, a ułatwi to wcześniejsze posmarowanie tych miejsc kremem. Masowanie należy rozpocząć łagodnie, a ucisk zwiększać stopniowo. Strefy refleksyjne można masować opuszką kciuka bądź kostką zgiętego palca.

Prawidłowy masaż powinien trwać kilka (ok. 5) minut i być powtarzany codziennie na obu stopach.

 

Co mówią stopy?

W przypadku zdrowego organizmu masowana stopa nie daje bolesnych odczuć. Gdy naciskany punkt jest nadwrażliwy na dotyk to dowód, że dany narząd źle funkcjonuje. Jeśli zauważymy zmiany wizualne (odmienny kolor naskórka, zrogowacenia) lub masując, trafimy na fragmenty stopy sprawiający ból, sygnalizuje nam to występowanie schorzenia.

 

Po kolei

Decydując się na refleksoterapię profilaktyczną należy pamiętać, że masaże muszą być wykonywane w ściśle określonej kolejności. Najpierw należy poddawać masażom receptory nerek, moczowodu i pęcherza (co pomaga rozpuszczać i usuwać z krwiobiegu zanieczyszczenia), następnie strefę głowy, w dalszej kolejności żołądka, jelit, wątroby i trzustki (organów, w których następuje odtruwanie i przemiana materii).

Dopiero potem można przystąpić do masażu następnych stref.

 

„Wymasować” dolegliwości

Masaż powierzchni stopy ma zastosowanie we wspomaganiu leczenia ponad 200 chorób i dolegliwości, są wśród nich m.in.:

– niepokoje. Pomocne jest delikatne głaskanie i naciskanie opuszką  kciuka stref odpowiadających splotowi słonecznemu, nerkom i nadnerczom,

– bóle pleców. Masaż powinien rozpocząć się od stymulacji obszarów związanych z barkami, następnie kciuk przesuwany jest w stronę pięt wzdłuż strefy kręgosłupa,

– ból głowy. Masaż powinien na początku objąć strefy odpowiadające głowie i szyi, następnie obszary związane z jelitem cienkim i kręgosłupem. Masowane powinny być obie stopy, najpierw prawa, a następnie lewa,

– przeziębienia. Najpierw rozmasowana powinna być strefa głowy. Następnie należy stymulować strefy odpowiadające organom związanym z dolegliwością: klatka piersiowa, nos, gardło itp. W przypadku gorączki wskazane jest rozmasowanie obszaru odpowiadającego przysadce mózgowej,

– niestrawność. Masaż powinien być skoncentrowany wokół strefy żołądka, jelit, przepony oraz splotu słonecznego.

 

Która strefa za co odpowiada?

Refleksy rozmieszczone na odpowiednich częściach stóp odzwierciedlają konkretne „rejony” ciała. I tak:

palce odpowiadają strefom głowy i szyi (głowa, mózg, oczy, nos, zęby itd.)

– miękkie umięśnione wzgórki związane są z płucami, klatką piersiową i barkami

– obszar od wzgórka do środka łuku stopy odzwierciedla fragment od przepony do talii

– część od środka łuku do początku pięt odpowiada talii wraz z rejonem miednicy

pięty związane są z prawą stroną miednicy i odpowiadają nerwowi kulszowemu

łuk wewnętrzny stopy przedstawia krzywiznę kręgosłupa

zewnętrzna część stóp – odpowiada ramionom, barkom, biodrom, nogom, kolanom i dolnej części kręgosłupa

kostki – związane są z obszarem miednicy i organami rozrodczymi.

 

Jak pogotowie

Akupresura bywa bardzo często wykorzystywana jako środek przeciwbólowy. Dwa główne punkty, których masowanie likwiduje albo przynajmniej zdecydowanie łagodzi ból, znajdują się na każdej nodze, w zagłębieniu między zewnętrzną kostką a piętą, dwa następne na obu łydkach.

Znając refleksyjną „mapę” stopy, masując konkretne miejsca na stopie, można poskromić m.in. bóle kręgosłupa, zębów (także ból po ekstrakcji), nerwoból międzyżebrowy i nerwu trójdzielnego. Akupresura stóp jest więc swoistą formą znieczulenia.

 

Ewa Dębicka

 

***

 

Elementarz

Pierwszy podręcznik akupunktury i akupresury – dwóch pokrewnych metod profilaktyczno-leczniczych, powstał w roku 50 naszej ery i był dziełem lekarzy chińskich.

 

Na wszelki wypadek

W Chinach i Japonii akupresurę stosuje się nie tylko w przypadku bólu, ale także w celach zapobiegawczych, aby uchronić się przed dolegliwościami i chorobami.

 

Kiedy nie?

Przeciwwskazaniami do stosowania refleksoterapii są rozległe skaleczenia skóry, ciąża, ciężkie choroby układu krążenia lub inne choroby związane z niewydolnością serca. Bezwzględnym przeciwwskazaniem są także nowotwory, choroby zakaźne, choroby psychiczne, zmiany skórne i żylaki.