UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

Regularne ćwiczenia chronią mięśnie przed sarkopenią

Regularne ćwiczenia chronią mięśnie przed sarkopeniąPrzekrojowe badania przeprowadzone przez Tokyo University pokazują, że aktywność fizyczna w średnim wieku chroni organizm przez sarkopenią i ma wpływ na zachowanie sprawnych, silnych mięśni, a co za tym idzie – sprawności fizycznej.

 

Sarkopenia to zespół objawów, polegający na stopniowej utracie masy mięśniowej, co z czasem coraz bardziej utrudnia poruszanie się. Jej przyczyną może być także między innymi niedostateczna aktywność fizyczna (na przykład leżący tryb życia spowodowany chorobą).

Naukowcy przeanalizowali sprawność fizyczną 1000 osób w wieku minimum 65 lat: 651 kobiet i 349 mężczyzn. Wszystkie te osoby brały udział w badaniu dotyczącym osteoporozy i choroby zwyrodnieniowej stawów. Zmierzono między innymi siłę uścisku dłoni, prędkość chodu i masę mięśni szkieletowych. Badanych wypytano także o ich aktywność fizyczną.

Reklama
Reklama

 

Okazało się, że sarkopenia występowała u 13,8 proc. mężczyzn i 12,4 proc. kobiet. Liczby te wzrastały wraz z wiekiem uczestników badania. Czynniki, które decydowały o diagnozie, to test czynnościowy wstawania z krzesła, test stania na jednejnodze oceniający równowagę i ogólna ocena aktywności osób starszych.

Analiza pokazała, że regularne ćwiczenia wykonywane już w średnim wieku wiążą się z niższym występowaniem sarkopenii w późniejszych latach.

 

Źródło: medicalxpress.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA