To zakaźna, bakteryjna choroba skóry, powodowana przez paciorkowce. Zaczyna się od pogorszenia samopoczucia, dreszczy i wysokiej – sięgającej nawet 41°C – temperatury. Potem w szybkim tempie, na twarzy i nogach pojawia się ostro odgraniczony i połyskujący rumień z obrzękiem, czasem z pęcherzami.

 

Sprawcą choroby są bakterie, które dostają się do organizmu przez uszkodzoną skórę lub błony śluzowe. Paciorkowce wędrują drogą naczyń chłonnych, powodując ich obrzęk i stan zapalny. Początkowo niewielka zmiana zapalna może szybko rozprzestrzenić się obwodowo i zająć znaczne przestrzenie skóry.

Na jej powierzchni może dojść do złuszczania skóry i pojawienia się pęcherzy surowiczych, które mogą pękać. Czasem widoczne są zaczerwienione pasma na skórze wzdłuż zapalnie zmienionych naczyń chłonnych. Zmieniona skóra jest napięta, żywoczerwona, gorąca i bolesna przy dotyku.

Reklama

 

Leczenie polega na stosowaniu antybiotykoterapii, dodatkowo, jeśli zaistnieje taka potrzeba, lekarz może zalecić leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Zgłoszenie się do lekarza zaraz po pojawieniu się pierwszych objawów choroby, pozwala szybko i bez powikłań zwalczyć to schorzenie. Przebieg niepowikłanej postaci schorzenia jest dość szybki, choroba ustępuje po upływie ok. dwóch tygodni.

 

Przebycie choroby nie skutkuje odpornością na ponowne zachorowanie. Na różę można chorować wielokrotnie, nawet po szybkim wyleczeniu pierwotnej infekcji.