MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
FITNESS.WP.PL
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Woda źródlana czy mineralna?

  Magnezu do organizmu równie dobrze moze dostarczyc filtr do wody , ja mam Aquamag i wode magnezową na miejscu. Dla dziecka to na pewno trzeba przegot...
  Elżbieta
 • Wody mineralne. Pić dużo, ale jakie?

  No i pijemy i filtrujemy. mnie w zupełnosci wystarcza dzbanek filtrujący Dafi. Filtr szybko upora sie z chlorem , pije więcej niż 8 szklanek bo po pro...
  Edzia
 • Macierzanka

  Pije macierzanke juz piąty miesiac. Wyleczyla moje nawracajace zapalenie zatok. Goraco polecam!
  Kasia
 • Tętniak aorty – przyczyny, objawy, leczenie

  mój maz ma załozoma przetoke na lewej rece i jest dializowany i teraz zrobil sie jemu tetniak co zteaz ma zrobic
  teresa

Rwa barkowa

Rwa barkowaBóle barku i karku mogą być oznaką rwy barkowej. Jest ona spowodowana zmianami zwyrodnieniowymi kręgosłupa w odcinku szyjnym. Dolegliwość ta, podobnie jak rwa kulszowa, jest zaliczana do korzeniowych zespołów bólowych.

 

Rwa barkowa pojawia się najprawdopodobniej z powodu zużycia kręgosłupa, któremu sprzyja ciężka praca fizyczna (prowadząca do zmian w obrębie odcinka szyjnego), zaburzenia hormonalne (prowadzące do zmian struktury kości) czy dyskopatia.

 

Co się wówczas dzieje?

Zwyrodnienie krążka międzykręgowego powoduje wypadniecie lub uwypuklenie jednego z jego składników – jądra miażdżystego. To skutkuje uciskiem korzeni unerwiających mięśnie ramienia i kończyny górnej. Ucisk ten często prowadzi do zmian zapalnych, które dodatkowo nasilają proces chorobowy.

Reklama
Reklama

 

Objawy

Objawem rwy barkowej jest przede wszystkim poważny ból karku i ramienia (zwykle rano), nasilający się podczas ruchów głowy czy kaszlu. Ból promieniuje do bocznej, tylnej lub środkowej powierzchni ramienia (w zależności od miejsca uszkodzenia kręgosłupa). Może obejmować także plecy i klatkę piersiową. Mięśnie (zwłaszcza karku) są napięte i przykurczone. Dolegliwościom tym niekiedy towarzyszą niedowłady, a także mrowienie i pieczenie.

 

Leczenie

W łagodnym przebiegu rwy stosuje się leczenie salicylanami, lekami przeciwbólowymi i obniżającymi napięcie mięśni. Często lekarz zaleca też noszenie kołnierza ortopedycznego. W trudniejszych przypadkach choremu przepisuje się kurację sterydową. Dobre efekty przynoszą również takie zabiegi, jak diatermia, leczenie prądami dynamicznymi, terapia ultradźwiękowa i kinezyterapia. Czasami konieczna jest jednak operacja.

 

Profilaktyka

Należy unikać ciężkich prac fizycznych i długotrwałej jazdy samochodem. Nie powinno się wykonywać gwałtownych ruchów głową. Po ustąpieniu objawów warto skorzystać z masaży i ćwiczeń korygujących postawę ciała, zwłaszcza że rwa barkowa ma tendencję do nawrotów.


Sklep Poradnia.pl poleca