UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Przeziębienie – przyczyny, leczenie, powikłania

  U nas podobnie, dzieci z przedszkola przynosiły rózne choróbska a potem tylko sztafeta i każdy chorował. Znalazłam na forum opinie o leku L52, lekarka...
  kornelya
 • Przeziębienie – lecznicze znaczenie gorączki

  myślę, że dość odważnie i też obawiałabym się o moje dziecko tak eksperymentując. u nas zawsze dajemy dzieciom do picia kropelki L52, znany homeopatyc...
  monika
 • Homeopatia – naturalne leczenie

  taki właśnie homeopatyczny lek w kropelkach L52 kupuję już od lat. warto proszę Państwa bo zapobiegamy tym powikłaniom poprzeziębieniowym. wystarczy p...
  zocha
 • Dna moczanowa

  Moja teściowa cierpi na to schorzenie od lat, ale niedawno usłyszała o tkim leku urathone czy urarthone (nie wiem jak sie pisze), który odkwasza organ...
  goska

Rzęsistkowica

RzęsistkowicaRzęsistkowica to choroba pasożytnicza, najczęściej przenoszona drogą płciową, wywołana przez rzęsistka pochwowego. Atakuje on drogi moczowo-płciowe. Zarażeni partnerzy muszą być poddani kuracji antybiotykowej.  Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) w pochwie lub w cewce moczowej znajduje środowisko odpowiednie dla swojego rozwoju – ciepłe i wilgotne. Pasożyt jest aktywny dzięki rzęskom, które stanowią jego narząd ruchu. Dlatego szybko przedostaje się do pochwy i dalej do szyjki macicy. Zdarza się, że kolonizuje macicę, a nawet jajowody. Dociera również – przez cewkę moczową – do pęcherza moczowego. Odżywia się nabłonkiem dróg rodnych i moczowo-płciowych oraz płynami ustrojowymi.

 

Zarażenie

Okres wylęgania choroby trwa od kilku dni do czterech tygodni. Do zakażenia może dojść w sposób bezpośredni (drogą płciową) lub pośredni (poprzez używanie wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, bielizny pościelowej, urządzeń sanitarnych albo kąpiel w basenie). Pasożyt ten może bowiem przetrwać także poza ustrojem, na przykład w kroplach niewyschniętej wydzieliny chorej osoby.

Rzęsistkowica występuje aż u 50 procent osób nieprzestrzegających higieny i często zmieniających partnerów seksualnych. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

 

Objawy

U kobiet choroba przyczynia się do wystąpienia zapalenia pochwy, cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. U mężczyzn choroba prowadzi do zapalenia cewki moczowej lub zapalenia gruczołu krokowego.

Objawy u kobiet:

 • wydzielina z pochwy o żółto-zielonkawej barwie i cuchnącej woni
 • ból i pieczenie przy ujściu pochwy
 • ból podczas stosunków płciowych
 • podrażnienie sromu, krocza i ud
 • ból przy oddawaniu moczu

Objawy u mężczyzn:

 • podrażnienie penisa
 • stan zapalny na końcu penisa
 • ból w okolicach krocza
 • ból przy oddawaniu moczu
 • wydzielina z cewki moczowej

Czasami rzęsistkowica przez lata nie daje o sobie znać.

 

Powikłania

Choroba w niektórych przypadkach wiąże się z powikłaniami. Kobiety narażone są na zapalenie gruczołu Bartholina oraz pęcherza, a mężczyźni mogą doświadczyć zapalenia najądrza lub gruczołu krokowego.

 

Leczenie

Zaleca się stosowanie metronidazolu (i innych pochodnych imidazolu – tynidazolu, ornidazolu). Kobiety zażywają lek jednorazowo, a mężczyźni muszą go przyjmować przez tydzień. W czasie kuracji konieczne jest zaprzestanie kontaktów seksualnych. Trzeba leczyć wszystkie zarażone osoby. Po trzech tygodniach leczenia należy przeprowadzić badania kontrolne.

 

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed rzęsistkowicą, należy dbać o higienę narządów płciowych, a także używać prezerwatyw podczas stosunków seksualnych.

 

Inne rodzaje rzęsistka

Nie każdy wie, że w organizmie człowieka mogą pasożytować także inne rodzaje rzęsistka: rzęsistek jelitowy i rzęsistek policzkowy.

Rzęsistek jelitowy zamieszkuje układ trawienny. Jest najbardziej odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Rzęsistek policzkowy występuje u osób mających próchnicę, zapalenie dziąseł, paradontozę. Umiejscawia się w zębodołach, w przestrzeniach między zębami i dziąsłami. Jest to forma najmniej złośliwa.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z rzęsistkiem pochwowym.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA