UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde
 • Kiedy można orzec ubezwłasnowolnienie

  Witam
  Od dłuższego czasu żona zaciąga długi i bierze pożyczki. Dwa lata temu zrobiłem rozdzielność majątkową. Pomimo tego nadal zaciąga długi. Byliśmy ...
  M
 • Jak długo gotować wodę, by nie pogorszyć jej smaku...

  Obecnie w wodociągowej wodzie jest stosunkowo mało fluoru, bo wodę czyści się ozonem i w ogóle bardziej przyjaźnie. Ozon dość szybko się rozkłada, wię...
  Pawcio

Rzęsistkowica

RzęsistkowicaRzęsistkowica to choroba pasożytnicza, najczęściej przenoszona drogą płciową, wywołana przez rzęsistka pochwowego. Atakuje on drogi moczowo-płciowe. Zarażeni partnerzy muszą być poddani kuracji antybiotykowej.  Rzęsistek pochwowy (Trichomonas vaginalis) w pochwie lub w cewce moczowej znajduje środowisko odpowiednie dla swojego rozwoju – ciepłe i wilgotne. Pasożyt jest aktywny dzięki rzęskom, które stanowią jego narząd ruchu. Dlatego szybko przedostaje się do pochwy i dalej do szyjki macicy. Zdarza się, że kolonizuje macicę, a nawet jajowody. Dociera również – przez cewkę moczową – do pęcherza moczowego. Odżywia się nabłonkiem dróg rodnych i moczowo-płciowych oraz płynami ustrojowymi.

 

Zarażenie

Okres wylęgania choroby trwa od kilku dni do czterech tygodni. Do zakażenia może dojść w sposób bezpośredni (drogą płciową) lub pośredni (poprzez używanie wspólnych ręczników, przyborów toaletowych, bielizny pościelowej, urządzeń sanitarnych albo kąpiel w basenie). Pasożyt ten może bowiem przetrwać także poza ustrojem, na przykład w kroplach niewyschniętej wydzieliny chorej osoby.

Rzęsistkowica występuje aż u 50 procent osób nieprzestrzegających higieny i często zmieniających partnerów seksualnych. Częściej dotyka kobiet niż mężczyzn.

Reklama
Reklama

 

Objawy

U kobiet choroba przyczynia się do wystąpienia zapalenia pochwy, cewki moczowej oraz pęcherza moczowego. U mężczyzn choroba prowadzi do zapalenia cewki moczowej lub zapalenia gruczołu krokowego.

Objawy u kobiet:

 • wydzielina z pochwy o żółto-zielonkawej barwie i cuchnącej woni
 • ból i pieczenie przy ujściu pochwy
 • ból podczas stosunków płciowych
 • podrażnienie sromu, krocza i ud
 • ból przy oddawaniu moczu

Objawy u mężczyzn:

 • podrażnienie penisa
 • stan zapalny na końcu penisa
 • ból w okolicach krocza
 • ból przy oddawaniu moczu
 • wydzielina z cewki moczowej

Czasami rzęsistkowica przez lata nie daje o sobie znać.

 

Powikłania

Choroba w niektórych przypadkach wiąże się z powikłaniami. Kobiety narażone są na zapalenie gruczołu Bartholina oraz pęcherza, a mężczyźni mogą doświadczyć zapalenia najądrza lub gruczołu krokowego.

 

Leczenie

Zaleca się stosowanie metronidazolu (i innych pochodnych imidazolu – tynidazolu, ornidazolu). Kobiety zażywają lek jednorazowo, a mężczyźni muszą go przyjmować przez tydzień. W czasie kuracji konieczne jest zaprzestanie kontaktów seksualnych. Trzeba leczyć wszystkie zarażone osoby. Po trzech tygodniach leczenia należy przeprowadzić badania kontrolne.

 

Profilaktyka

Aby ustrzec się przed rzęsistkowicą, należy dbać o higienę narządów płciowych, a także używać prezerwatyw podczas stosunków seksualnych.

 

Inne rodzaje rzęsistka

Nie każdy wie, że w organizmie człowieka mogą pasożytować także inne rodzaje rzęsistka: rzęsistek jelitowy i rzęsistek policzkowy.

Rzęsistek jelitowy zamieszkuje układ trawienny. Jest najbardziej odporny na oddziaływanie czynników zewnętrznych.

Rzęsistek policzkowy występuje u osób mających próchnicę, zapalenie dziąseł, paradontozę. Umiejscawia się w zębodołach, w przestrzeniach między zębami i dziąsłami. Jest to forma najmniej złośliwa.

Najczęściej jednak mamy do czynienia z rzęsistkiem pochwowym.

Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA