UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Jonizator wody Aquator Silver
Jonizator wody Aquator Silver

 

Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Ospa wietrzna. Objawy i powikłania

  A jeśli moja 4 latka nie chce być smarowana? Płaczę jakbym ja zazynala albo gorzej
  Aneta
 • Owoc kiwi – król witamin

  super ze tak zdrowe wole niz jablka
  bronislawa
 • Hirudoterapia – leczenie pijawkami

  Mam zespół rowka nerwu łokciowego. Pół roku miałam obrzęk małego palca i dłoni, nie miałam czucia w tym miejscu, wiele czynności sprawiało mi ból(myci...
  Magicrazna
 • Ozonoterapia

  Kolezanka poradzila mi ozon do krwi z powodu moich problemow ze skora, nie dosc ze alergia, to jeszcze uzywanie masci ze sterydami spowodowalo jakies ...
  Sanna33

Sandałowiec biały

Sandałowiec białySandałowiec biały pochodzi z Indii, półwyspu Malajskiego, Indonezji i Filipin, a uprawia się go przede wszystkim w Indiach i na Malajach.

Jest niezbyt wysokim, bardzo wolno rosnącym drzewem, co wynika z jego oryginalnego sposobu pobierania pokarmów. Jest półpasożytem przysysającym się ssawkami do korzeni innych roślin podobnie jak nasza jemioła do konarów drzew.

Ma skórzaste, jajowate z wierzchu zielone, a pod spodem białawe liście a jego żółtawozielone, stopniowo czerwieniejące kwiaty zakwitają w okazałych wiechach. Owocem jest podobny do wiśni niebieskawoczerwony, mięsisty pestkowiec.

Znano go i wysoko ceniono już w starożytności, zwłaszcza w Indiach i w Chinach. Jego drewna używano jako kadzidła w obrzędach religijnych. Służył też do wyrobu wonnych pałeczek, ozdobnych szkatułek i naszyjników. Natomiast pozyskiwany z niego olejek wykorzystywano do balsamowania zwłok.

Również w starożytnym Egipcie sandałowiec znano od dawna, a Europa zetknęła się z tą rośliną stosunkowo późno, po przywiezieniu go przez lekarzy arabskich w XVIII wieku.

Wyciągów z drewna sandałowca używano przede wszystkim jako leku przeciwgorączkowego, regulującego trawienie, przy trudno gojących się ranach oraz w stanach zapalnych dróg moczowych i skóry.

Obecnie w lecznictwie stosuje się drewno i korę sandałowca białego (Lignum et Cortex Santali albi) ścinanego w wieku 20–40 lat. Zarówno drewno, jak i kora sandałowca ma przyjemny, specyficzny zapach i zawiera olejek eteryczny (Oleum Santali), którego głównymi składnikami są santalol i santalen.

Olejek działa odkażająco, przeciwzapalnie i rozkurczająco. Używa się go obecnie przede wszystkim w aromaterapii i w przemyśle kosmetycznym.

 

Teresa Lewkowicz-Mosiej


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA