UWAGA! Ten serwis używa cookies.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to.

Zrozumiałem
MENU:
Reklama
Oczyszczacze powietrza
Oczyszczacze powietrza
Facebook
Googleplus
Twitter

Komentarze

 • Kaszel - rodzaje i przyczyny

  Wiecie ile rodzajów kaszlu może mieć mały przedszkolak? Cały kalejdoskop. Do tego oczywiście całkiem różne leczenie. Ostatnio testowaliśmy inhalacje ...
  Kokos
 • Kiedy kostka jest skręcona

  Co to.ma być
  Eryk
 • Choroby nerek – rodzaje i objawy

  głupia pi......a,jak chcesz kogoś szkolić to wypierdzielaj pracować z dziećmi w szkole... Mój syn jest bardzo chory i nieraz też pisze na klawiaturze ...
  Kasia
 • Grupy krwi a żywienie

  niedouczony cymbał. polecam przestudiowanie podstaw genetyki i dziedziczenia - nie ma nic zaskakującego w Twojej grupie krwi.
  dr hyde

Sen potrzebny mózgowi

Sen potrzebny mózgowiW wyniku badań prowadzonych przez zespół doktora Marcosa Franka, profesor neurologii na wydziale medycyny Uniwersytetu Pensylwanii, wiadomo, że mózg w czasie snu działa zupełnie inaczej niż w stanie czuwania. Zmiany komórkowe, jakie w nim wtedy zachodzą, sprzyjają powstawaniu wspomnień, czyli zapamiętywaniu. „Po raz pierwszy mogliśmy obserwować, w jaki sposób na poziomie komórkowym mózg zmienia siłę swoich połączeń i tworzy nowe” – mówi dr Frank.

Zaśnięcie działa jak przełącznik, który uruchamia wszystkie funkcje niezbędne do wprowadzenia zmian, będących podstawą tworzenia się pamięci. Zespół doktora Franka skupił uwagę na badaniu plastyczności kory mózgowej zwierząt – na powstawaniu i zanikaniu sieci neuronalnej w odpowiedzi na doświadczenia życiowe. Naukowcy odkryli, że gdy mózg otrzymuje sygnał do reorganizacji sieci neuronowej w stanie czuwania (np. przez zasłonięcie jednego oka), aktywują się wewnątrzkomórkowe i międzykomórkowe kanały komunikacyjne, które wysyłają do akcji serie enzymów w ramach reorganizacji neuronów podczas snu.

Główną rolę w tym procesie odgrywa molekuła zwana receptorem N-metylo-D-asparaginianowym, która pełni dwojaką rolę stacji nasłuchowej i portiera. Receptor odbiera pozakomórkowe sygnały w postaci glutaminianów i reguluje dopływ jonów wapnia do komórek.

„Gdy tylko zwierzę zapadało w sen, widzieliśmy, jak uruchamia się cała maszyneria do produkcji wspomnień” – mówi dr Frank.

Niebawem profesor przedstawi rezultaty najnowszych badań i ich związek z zapamiętywaniem na poziomie molekularnym, a także powie, dlaczego ludzie potrzebują snu, a jego brak negatywnie wpływa na organizm.


Źródło: http://www.physorg.com


Sklep Poradnia.pl poleca

RABAT 5%

Dokonując w sklep.poradnia.pl zamówienia za minimum 100 zł, użyj podanego poniżej kodu rabatowego.

Kod należy wpisać podczas finalizacji zamówienia, w trakcie wyboru sposobu płatności i dostawy, w pole Kod promocyjny (po prawej stronie), a następnie kliknąć w znajdujący się obok przycisk.

Kwota do zapłaty zostanie pomniejszona o 5%.

Kod rabatowy: PORADNIA